БНБ пуска юбилейна монета за Найден Геров
Изображение на монетата: Уеб сайт на БНБ
Дни преди да се навършат 2 столетия от рождението на Найден Геров БНБ пуска възпоменателна монета в негова памет. Тя е с номинал 10 лева и на лицевата ѝ страна има стилизирано изображение на класното училище в Копривщица. Образът на българския възрожденец е на обратната страна на металната десетолевка.
Тя тежи 23,33 грама и е изработена по художествен проект на Тодор Ангелиев. Монетният двор на националната ни банка я отпечатва в тираж от 5000 броя.
Найден Геров е роден на 23 февруари 1823 година в Копривщица. Той е сред най-начетените българи в Османската империя и ревностен радетел на българския език. Малцина си спомняме, че неговият баща, Геро Добрович-Мушек, килиен учител в подбалканския град, е прототип на Хаджи Генчо от Каравеловата повест “Българи от старо време“, а фамлилията му е сред основоположниците на Копрившица.
Найден Геров пише стихове, автор е и на “Речник на български език с тълкувание на български и руски думи“ (1895 – 1904). В него са събрани 78620 думи, 5975 откъса от песни, 15 550 пословици. И ако този тълковен речник е сред най-големите му книжовни постижения в живота, в по-ранните си години в родния си град Найден Геров основава едно от първите класни училища у нас, като премахва телесните наказания.
Десетокласничка с Национална награда за възрожденския дух на Пловдив
По-късно подписва договор с пловдивските първенци и в подарената сграда от Ст. Т. Чалъков превръща училището “Св. Св. Кирил и Методий” в културен център. По негова инициатива на 11 май 1851 година точно то отбелязва техния празник. Възпитаници на училището са Любен Каравелов, Марин Дринов, Николай Бончев и Христо Ботьов.
БНБ пусна сребърна монета с лика на Ботев
2017: Ученическо шествие в Пловдив отпразнува Деня на равноапостолите Кирил и Методий
През 1857-ма Найден Геров получава поста вицеконсул на Русия в Пловдив и остава такъв следващите 2 десетилетия. Има идейни и политически различия с доктрината на Георги Раковски и делото на Васил Левски. През Априлското въстание обаче пише множество рапорти за издевателствата на османците над българите, като полага усилия да превърне българския въпрос в международен и да предизвика намеса на Великите сили.
2012: Марки-уникати излизат от трезора на БНБ за изложение в Пловдив
След Освобождението е назначен за губернатор на Свищов. Умира в Пловдив на 77 годишна възраст, след като последните години от живота си посвещава на книжовна дейност.
Не пропускайте още:
„Едно време“ в Карлово: напомняне, че живеем днес и че утре е продължение
Чирпан запалва за 55-ти път огъня на Яворовата поезия
Пейовата стая в дома му – мястото, където се събуждат страстите на поета
В Пловдив започна „Месец на Радичков“
Георги Цанков: Ако езикът ни не беше непопулярен, литературата ни щеше да е много уважавана в света
Нашето посолство в Мадрид тръгва „По пътеките на България в Испания“
2017: За втори път конкурс за младежи „Непрощаване с Христо Ботев”
„Сиела“ издаде сборник с разкази, посветени на Левски
2016: Ремонтират мемориалния комплекс Христо Ботев в Калофер
Константин-Кирил от Пловдив и 24 май
Почитаме 168 години от рождението на Христо Ботев със стихотворението му „В механата“
2014: Честваме 166 години от рождението на Христо Ботев! Поклон с „Патриот“
165 години от рождението на Христо Ботев – поклон пред делото му, а думите му помним…
Следете Facebook страницата на F2F TV , абонирайте се за youtube канала ни! А ако желаете да рекламирате свой продукт или събитие чрез текст, аудио или видео, не се колебайте да се свържете с мен на електронна поща: kate@f2fstudio.com