Календарът на Историческия музей в Пловдив: Учебни картини от Дановото издателство преди век
Снимки: Исторически музей Пловдив
Изображения на 13 учебни картини, отпечатани в издателството на Христо Г. Данов или внесени от чужбина преди около век и половина, украсяват годишния календар на Историческия музей в Пловдив за 2023-та. Голяма част са рисувани от чуждестранни художници, но някои са дело на бележити български майстори.
Златни и сребърни съкровища от нашите земи преди новата ера гостуват в Ню Йорк и Чикаго
Картините са с различна тематика: свещена история, естествена история (ботаника, зоология, минералогия и геология), обща и българска история, география, анатомия и хигиена, технологии, физика и математика, както и с образи от различни приказки. Използваната за изработка техника е литография или ксилография. Процесът изисква множество ръчни цикли, тъй като всички цветове трябва да бъдат отпечатани последователно и за всеки цвят се изготвя отделна гравюра върху камък или дърво.
Прецизността при замисъла и изработката на картините отговаря на изискванията на Данов за отлично качество на учебните помагала. Те са разнообразни, цветни, информативни, интригуващи, разширяващи познанието – като един разказ за света в картини. Въпреки отдалеченото време, в което са създадени, продължават да впечатляват и днес.
“На страниците на календара сме поместили 12 мисли на Христо Г. Данов за образованието, книгата и напредъка, които са взети от списание „Летоструй”, излизало от 1869 до 1876 г. Оттам са и винетките, които красят всеки месец. Подбрали сме и 12 гатанки, взети от „Буквар по нагледната и гласната метода”, издаден от Данов през 1880 г.”, обясняват от музея.
Десетки снимки на публиката със „Симеон“ след премиерата на филма „Симеон – от расото до короната“
Изборът за годишния им календар за 2023-та е свързан със 195 годишнината от рождението на родолюбивия възрожденец. Основоположникът на модерното българско книгоиздаване е роден в Клисура, но прекарва зрелите си и плодоносни години в Пловдив. Именно под тепетата през 1857 г. основава Книжарско сдружение, за да издава и разпространява учебни книги и помагала.
Самият той е автор и съставител на учебници, а опитът като учител му помага да подбере подходящите методически ръководства за учители и родители и да разнообрази дидактическите пособия за онагледяване на учебния процес.
Следете Facebook страницата на F2F TV , абонирайте се за youtube канала ни! А ако желаете да рекламирате свой продукт или събитие чрез текст, аудио или видео, не се колебайте да се свържете с мен на електронна поща: kate@f2fstudio.com
Не пропускайте още:
2019: Едни от най-интересните открития на 19 и 20 век идват с „Еврика“ в Пловдив
2018: „Магическата Мадара“ събира реконструктори и любители на средновековието
2017: Затварят нови послания в капсула на времето в Националния Военноисторически музей
2017: „Непознатата война“ в изложба в Пловдив за деня на Съединението
2016: „Мостове на светлината“ в Националния исторически музей
2014: БГ журналистка зад граница с уникална изложба в пловдивския Исторически музей
2014: Римска надгробна плоча от мрамор – в Националния исторически музей чрез анти-трафик акция
2014: Валдорфска педагогика и българско възраждане – от днес в Историческия музей в Пловдив
2014: Изложба в Историческия музей в Шумен ни връща в българското ранно и късно средновековие
2013: Най-пълната колекция в света на монети на скитските царе – в Археологическия музей в Пловдив
2012: Историческият музей в Пловдив получи като дарение ценни вещи от военната ни история