“Мостове на светлината” в Националния исторически музей
“Мостове на светлината” ще се разположат от днес до 31 декември в Националния исторически музей. Изложбата е от творби на известния пловдивски художник Вълчан Петров, които ще влязат в диалог с експонатите от българската история. Експозицията е експериментална и е осъществена по Програма за частично финансиране на музейното дело и изобразителните изкуства към Министерството на културата. Целта й е да провокира представата за музейна експозиция чрез опита за създаване на единно художествено пространство, в което свободно си взаимодействат съвременното, тракийското и християнското изкуство, обясняват от културното ведомство в аванс.
В изложбата чрез емблематични и добре познати на публиката предмети – от Рогозенското и Панагюрското съкровища, от некропола на Аполония Понтика и други, подбрани и представени в различен контекст, паралелно с икони и църковна утвар, са визуализирани ключови моменти в обредността на Югоизточна Европа.
Експозицията съдържа и непоказвани досега паметници – за първи път се експонират сребърни апликации с изображение на синкретична източна богиня, оловни пластини, посветени на Дунавските конници, мраморни оброчни плочи на Тракийския конник, бронзова патера, наколенник с фигура на бога на войната Арес, стенописен фрагмент от сцената „Успение Богородично“ от храм “Св. Вмч. Георги” – с. Трудовец, Ботевградско, каменна пластика с изображение на седемглава ламя с корони от с. Белополяне, Ивайловградско, икони и църковна утвар от фонда на Националния исторически музей.
Избраните над 50 картини на художника Вълчан Петров са с ясно визуализиран символен език, формиран на основата на заимстване на устойчиви изобразителни модели, преминаващи през историческите епохи. В тях са кодирани теми за християнството и тракийската култура, помирението на религиите, произхода и бъдещето на човечеството. Подобно на старинни дървени икони, творбите имат вратички, зад които се откриват други изображения – от християнската или езическата традиция. Така художникът прехвърля мост между езическите представи и християнската култура, между древните траки и националния фолклор и традиции, между космическите символи и великолепната природа през сезоните.
Проектът е осъществен от Вълчан Петров и екипа на НИМ – д-р Елка Пенкова, д-р Любава Георгиева, д-р Лора Ненковска, д-р Цвета Евлогиева-Кацарова и художника Елена Бояджиева.
снимка: архив НИМ