Българската арония с впечатляваща популярност в Япония, в Пловдив създават нова концепция за лечение чрез храна
Нова концепция за хранене на болните и лечение чрез функционални храни създават в пловдивските болнци “Медлайн” и “Централ хоспитал”, съвместно с един от иноваторите в сектора и създател на соковете от арония и пектин – проф. Христо Крачанов. Това съобщи д-р Невен Енчев след среща с представители на няколко големи японски здравни компании, пловдивската “Витанея” и специалисти от лабораторията за биологично актини вещества към БАН. Българската арония вече е завоювала впечатляващи позиции в Япония, стана ясно по време на срещата. Гостите добавиха, че функционалната напитка от арония и пектин все по-често се използва при проблеми с кръвната захар, холестерола и очни заболявания, особено, свързани със стареенето. Това е поредната българска марка, получила признание в страната на изгряващото слънце след киселото ни мляко и виното, където вече знаят, че от България идват много здравословни продукти. Български функционални напитки, разработвани в Лабораторията за биологично-активни вещества към БАН, са били използвани при трагедията във Фукушима преди няколко години, съобщи Благовеста Крачанова, управител на българската компания “Витанея”.
Един от гостите разказа как след месец и половина хранене с арония са спрели косопада на неговия баща и му е поникнала коса. Японският представител добави, че открива сериозни, видими ефекти и при работата си с диабетици, които приемат арония и пектин, както и подобрение на зрението, когато то е свързано с изменения, приченени от възрастта.
В “Медлайн” работят вече 9 години в посока на това да се включи в диетата на болните лечение с храна. “Наблюдаваме влянието на полезните вещества, извлечени от аронията – антоцианите, които имат протективен ефект върху организма на болния от диабет, тъй като повишават антиоксидантната му защита”, каза д-р Николай Ботушанов, завеждащ отделението по ендокринология. Установено е снижаване на кръвната захар, непосредствено след прием на сок от арония. Търси се от една страна лечебният ефект, а от друга – възможността да се разнообрази диетата на диабетиците, тъй като приемът на плодови сокове при тях е силно ограничен. Д-р Ботушанов посочи, че са правени изследвания и върху втора група хора – здрави, които не страдат от диабет, за да се види как се отразява приемът на сок от арония и пектин върху кръвната им картина. Установява се видимо антиоксидантно въздействие.
Иноваторът в областта на функционалните напитки проф. Христо Крачанов залага на лечебните свойства на пектина и аронията още преди 40 години – на работещите в Оловно-цинкови заводи се дава пектин преди хранене. “Получиха се много добри резултати, но тогава още не познавах аронията и ние ползвахме гранулиран пектин, давахме го заедно с кисело мляко”, посочи проф. Крачанов.
След това започват да работят с комбинацията от пектин и арония и с дибетици, и онкоболни. Екип на професора и покойната д-р Шкодрова започват работа с 4 групи пациенти, болни от рак, на които вече се провежда и лечение с химиотерапия. “Едната група по мое искане беше на мортелните, тези които са в крайна фаза. 3 месеца им давахме сок от арония с пектин и през тези 3 месеца те не спираха лечението си, защото не чувстваха никакви проблеми с химикалите /нямаха повръщане – отпадаха им страничните ефекти/. В същото време работехме с още 60 души в Изотопния център – там най-често на всеки 5-6 дни спират да облъчват болния и му дават малко почивка, защото кръвната картина се променя и т.н. Какво се получи? Тези, които ползваха гранулиран пектин нямаха проблеми по време на лечението. Моята грешка беше, че не накарах в двата центъра да направят картотека на тези болни, защото резултатът беще впечатляващ – никой от групата на мортелните не си отиде, само един почина от инфаркт, след усложнение”, разказа за първите години проф. Христо Крачанов.
От екипа на професора добавиха, че в Онкологичния диспансер в София са направили серия епидемиологични изследвания върху животни – най-вече за превантивното действие на соковете от арония. На животните се дава сок от арония, впоследствие им се вкарва химикал, който предизвиква ракови заболявания. И се вижда, че 50 % от създадените туморни образувания са карценогенни, а другите са доброкачествени. Което, по думите на специалстите, е една голяма стъпка в профилактиката.
Второ изследване в диспансерите в Пловдив установява, че приемането на функционалната напитка от арония и пектин повишава качеството на живот на болните, подложени на химиотерапия и лъчетерапия, защото увеличава имунитета на пациента. И процедурите, които обикновено се прекъсват, понеже има непоносимост на пациента, след употреба на арония и пектин стават безпроблемни за изпълнение.
Лабораторията по биологично активни мещества към БАН, която ръководи професора, активно работи върху влиянието на отделни компоненти от нашата храна върху различни функционални системи на организма.”Онова, което научихме от японските изследователи, е че храната, освен необходимите вещества за метаболитните промени – захари, липиди и белтъчини, трябва да съдържа и билогично активни компоненти, за да се чувства добре човек и не го нападат днешните социално значими заболявания. Така изследвахме различни видове храни и функционални напитки, установихме биологично активните вещества в тях и ги предложихме на медицинските заведения, за да можем да докажем тяхната ефективност при храненето”, посочиха от екипа на проф. Крачанов.
снимка: архив