Пловдив, Велико Търново, София и Варна внесоха в Министерството на културата кандидатурите си за Европейска културна столица 2019
Апликационните книги на четирите града, които останаха след първото сито като кандидати от България за Европейска столица на културата през 2019 година, вече са внесени в Министерството на културата. В тях всеки град отговаря на 37 въпроса, зададени от ЕК заедно с формата, в който трябва да се съберат отговорите . Последният срок за внасяне на книгите беше 21 юли. До втория етап бяха класирани Варна, Велико Търново, Пловдив и София. “Тези 4 града вложиха много усилия и инвестиции в подготовката на своите проекти.От съществено значение е те да запазят и развият постигнатото дотук, независимо от това кой град ще бъде избран за Европейска столица на културата 2019”, обявиха днес от културното ведомство.
В края на август и началото на септември делегати, излъчени от международното жури, ще посетят всеки град-кандидат, за да се запознаят на място със свършената работа и подготовката на кандидатурите. На 29 август ще ги посрещне София, на 30 август – Пловдив, в първия септемврийския ден – Варна, а на 2 септември – Велико Търново. В рамките на един ден, градовете -кандидати трябва да представят предимствата и достойнствата на техните проекти пред делегатите от журито.
То ще избере кой да представлява страната ни в културното състезание на 5 септември. Ден по-рано, на 4-ти – ще започне финалното представяне на кандидатурите. Окончателното обявяване на българския град, европейска столица на културата през 2019-та, ще се случи на редовното заседание на Съвета на ЕС през май 2015-та, съобщиха от МК.
В Пловдив днес заместник-кметът по култура Стефан Стоянов и общинската фондация Пловдив 2019 показаха пред медиите апликационната книга, в която е разписана концепцията на града за културна столица. С натискането на един бутон от Стоянов тя стана достъпна до всички чрез интернет страницата на фондацията.
36 държави-партньори и над 100 международни организации са заявили готовност да се включат в културните проекти на Пловдив, ако градът бъде избран в мащабното състезание да представлява България. Страшна работа беше свършена – отчетоха от фондацията. И споделиха като равносметка, че ако в началото е имало скепсис, сега усещаме подкрепата на целия град.
“Имаме мечта за 2019-та и ще се опитаме да я достигнем”, обобщи Валери Кьорленски и напомни, че след 2019-та животът продължава, така че е изключително важно Пловдив да следва посоката, която да го развива и след състезанието за културна столица.
снимки от представянето на Пловдив за кандидат