Бежанците и „Приятели на бежанците“ – „Човек на годината“ 2013

schupen_prozorec_lampaБежанците и „Приятели на бежанците“ бяха отличени с голямата награда „Човек на годината“ 2013 в годишните награди на Българския хелзинкски комитет (БХК) за принос към правата на човека и правозащитността. Наградите бяха връчени днес, 10 декември, Международния ден на правата на човека, на тържествена церемония в София. Това е шестата им година. „За първа година в историята на тези награди, голямата награда „Човек на годината“ 2013 е „две в едно“. Две групи, неразривно свързани, печелят тази награда.Бежанците получават тази награда заради своята борба – за себе си и за тези, които остават”, каза Красимир Кънев, председател на БХК и председател на журито на „Човек на годината“ 2013. „Ние сме категорични – ситуацията, в която се намират бежанците у нас в момента, представлява най-сериозният проблем с правата на човека в България. На този фон се появиха „Приятели на бежанците“ – неформална група доброволци, чиито акции по събиране на най-необходимото за бежанците са целенасочени, адекватни и се случват светкавично. Тези хора пътуват с личните си автомобили, в свободното си време и събират съмишленици лавинообразно. Променят нагласи и предразсъдъци. Тези хора при безпрецедентни за съвременна България обстоятелства и в условията на ескалираща омраза към всеки “друг” енергично защитиха основанията на човешкия живот и неговото достойнство. Направеното от тях бе от жизнена необходимост и най-малкото, което може да се заяви, е, че в реално време се погрижиха за реални хора при неподготвена държава и враждебна обществена среда“, добави Красимир Кънев.
БХК организира кампания, с която реално “връчва” наградата на бежанците. Това е картичка, която всеки може да прати на някой от бежанските центрове, така изпращайки надежда и кураж (изписани на арабски и фарси на лицето на картичките) на бежанците. Картичките ще са в мрежата на Fame cards в най-големите градове в страната от 13 декември.

Освен голямата награда „Човек на годината“, журито определи и две подгласни, както и три специални награди.
Калин Калпакчиев и Иво Божков бяха отличени с двете равностойни втори награди.
Съдия Калин Калпакчиев е отличен заради изключителния му морал и желание за промяна на статуквото, заради това, че работи неуморно за една по-прозрачна съдебна система. Като член на Висшия съдебен съвет той повдига въпроси, които са от изключителна важност за цялата държава, изразява остри позиции за лишената от обществено доверие кадрова политика на ВСС, открито и с особена доблест коментира и работи и по други основополагащи за независимостта на съдебната система въпроси като цялостната й реформа, случайното разпределение на делата.

Иво Божков е журналист и блогър, който неуморно стриймва на живо протестните действия през 2013 г. срещу кабинета „Орешарски”. “Той на практика осветлява протестите, горещите и противоречивите моменти тогава, когато традиционните медии или ги подминават, или ги отразяват само откъслечно в новинарските си емисии”, бяха част от мотивите, с които Божков беше номиниран. Журито отличава Божков и заради достойните му коментари и позиции през годината, както и отбелязва изключителната му отдаденост на каузата – на два пъти той пострадва физически при свърхупотреба на сила от полицията, което не го стряска или спира да продължи да предава на живо случващото се на улицата.
БХК и журито на „Човек на годината“ 2013 връчиха и три специални награди:
Зорница Стоилова беше обявена за „Журналист на годината”.
Диана Борлакова стана “Активист на годината”.
Ранобудните студенти и Протестиращият пред Министерски съвет получиха обща награда “Вдъхновение на годината”.
На церемонията бяха обявени и носителите на Наградата на публиката – събралите най-много гласове при онлайн гласуването. Това са Алберта Алкалай и Иво Божков. Алберта Алкалай е номинирана заради популяризиране на обществения подвиг за спасяването на близо 50 000 евреи от лагерите на смъртта по време на Втората световна война.
Благовеста Пугьова е председател на фондация „Подарете книга” и активист за закриването на домовете за деца. Ентусиазмът и благородството й заразяват стотици доброволци от цялата страна, които не само даряват книги на децата, лишени от родителски грижи, но им помагат в уроците и ги учат на трудови навици.

Наградите „Човек на годината“ са морални и нямат финансово изражение. Както всяка година, всеки можеше да номинира човек, група или организация, на базата на публичните критерии. Допуснатите номинации бяха 42.  Гласовете за наградата на публиката са близо 20 000. Тази година журито беше в състав Иван Бедров, Красимир Кънев, Марин Бодаков, Мими Фурнаджиева, Петко Петков, Татяна Ваксберг, Христо Комарницки, Яна Бюрер Тавание.

източник: сайт на БХК

Може да харесате още...