Новият закон за училищното образование – за обществено обсъждане до януари – дано най-после уври канчето на експертите, че обучението трябва да е практично
Резултатите от международното изследване ПИЗА, което оценява грамотността на учениците и дали те разбират учебния материал, показва, че нашите деца не могат да прилагат на практиката наученото, коментира министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова в предаването „Тази сутрин“ по БТВ. Според анализите на ПИЗА, нашите ученици заемат едва 47-о място от 65 страни. Тези изследвания показват наличието на сериозна диференциация между децата в зависимост от техния социален статус. Това противоречи с философията за равен достъп до качествено образование, каза проф. Клисарова. Тя съобщи, че в новата стратегия за училищното образование се предвижда написването на нови учебници, в които ще се отчете мнението на учителите и психолозите.
„Трябва да засилим граматиката и малко да я опростим за учениците от първи до четвърти клас. Трябва да ги научим на една базова грамотност – да пишат, четат, смятат, а след това да започнем да надграждаме“, коментира министър Клисарова. Тя съобщи, че няма единно мнение между учителите относно обема на учебния материал. Според някои, той трябва да бъде съкратен за сметка на практически упражнения, а според други – да се увеличи. Философията на новия закон е при атестиранто на директорите да участват и родителите.
По отношение на делегираните бюджети, според които парите следват ученика, проф. Клисарова обясни, че в бюджета на Министерството на образованието и науката за 2014 г. е залегнала новата философия за финансиране на училищата. Тя предвижда една базова стойност за текущи разходи да се дава на всяко училище независимо от броя на учениците му. Въвежда се и т. нар. „принадена стойност“, с която да се мотивират с допълнителни заплащания училищата, в които има деца със специални потребности и с майчин език, различен от българския.
„В новия закон е разработена специална стратегия за развитие на педагогическите кадри. Има учители, които ходят на работа освен за заплата и от любов“, каза Анелия Клисарова. Предвижда се социален пакет за младите учители, като от тази година започнахме да им заплащаме транспорта, за да могат да се придвижват свободно до по-отдалечените места, допълни тя.
По думите на министъра на образованието и науката, очаква се новият закон за училищното образование да бъде публикуван за обществено обсъждане до края на януари.
Дано най-после уври канчето на експертите, че обучението трябва да е практично! И да не товари децата с абсурдни като обем и липса на всякаква връзка с реалния живот материали. Защото стига сме блъскали упреци срещу децата си, че са неграмотни – време е да отворим очи и да провидим, че докато екпертите, които съставят учебното съдържание и пишат учебниците са неграмотни за реалността, защото са кабинетни учени, няма как учениците да имат добри резултати… Време е системата да мотивира хлапетата да ходят на училище, а не да ги отвращава с тромавостта и натиска да пълнят главите си с излишна информация.