CEB.BG: Повече от 1/3 от покупките на имот стават с пари в брой

Купувачите в столицата, които купуват жилище с налични средства, съставляват повече от една трета от покупките от общия обем, твърди брокер Антон Илиев пред сайта ceb.bg. Например – от реализирани 176 000 продажби на имоти само около 20% са сделките с ипотечни кредити. Според брокера, парите в брой биха могли да дадат известно предимство при преговорите, но няма гарантирана отстъпка при купуване на имот и плащане със собствени средства. Една от причините е, че такива купувачи не липсват.

Възможно е да има предимство пред друг кандидат-купувач, който иска да купи същия имот, но чиято по-голяма част от средствата трябва да бъдат набавени с кредит. В някои случаи собствениците на недвижими имоти дори биха предпочели да продадат имота си без никаква отстъпка на купувач с кредит, отколкото да го продадат на купувач без кредит срещу някакво намаление.
Ако продавачът обаче бърза да направи сделка, тогава може да се договори голяма отстъпка, защото купувачът няма да го бави с процедурите по кредита, допълва консултант Емилия Иванова.
За тези, които все пак се нуждаят от кредит за покупката на имот, Илиев дава няколко полезни съвета. Ако имотът, към който купувачът се е насочил, е тухлен или ЕПК, той ще получи максималното възможно финансиране от всяка една банка, но не повече от 75-80% максимум до 90% от оценката на имота (не от цената, на която се предлага имотът). Необходимо е останалите средства в размер на поне 20-25% от цената на имота да бъдат на разположение.
Ако изборът обаче падне върху панелното строителство, банките ще финансират сделката от 50% до 70% от оценката, направена от банката. При това положение наличната сума ще трябва да нарасне.
Преди всичко това, както и избора на жилище, е необходимо купувачът да посети клоновете на няколко банки, за да получи необходимите консултации относно това какво е максималното финансиране, което може да получи като кредитоискател. Това е абсолютно задължително преди да се започнат каквито и да е било огледи и преговори за апартаменти. Банките имат сравнително идентични условия за одобрение на кредитоискателите и много често максималната сума, която могат да отпуснат, се разминава с поне няколко хиляди евро от тази, която желаят самите кредитоискатели, предупреждава специалисът.
Също така купувачът може да посети и някоя агенция за недвижими имоти, която е посредник на банки. Там може да получи необходимата информация относно възможностите за кредитиране.
Линк: http://ceb.bg/blogs/view/poveche-ot-13-ot-pokupkite-na-imot-stav-idb-1414.html

Може да харесате още...