Шампионът от AIMO и Звезда на Азия Мирослав Маринов: В Китай реших 25 от 30 задачи за 2 часа и продължавам напред с нови цели

miro-nagradi2 Границите, през които минава, за да се прибере в родния Пловдив, са подозрителни към острите ръбове на звездата, която получава като награда в китайския град Чен-ду. Тя, обаче, е по-малката награда от Азиатската математическа олимписада AIMO, смятана, че е в първата петица по престиж на ученическите състезания в света. Голямото отличие е купата на шампион в най-голямата възрастова група – от 9-ти до 12 клас. Печели ги десетокласникът от ОМГ „Акад. Кирил Попов“ под тепетата Мирослав Маринов. Момчето, което до преди месец и половина не беше сигурно, че ще се намерят средства, за да замине за Китай. Но беше убедено, че ако отиде, ще даде най-доброто от себе си.

Вместо за 3 часа, както беше обявено предварително, 30-те задачи в състезанието трябваше да решим за 2. При коренно различна атмосфера от тази в България, гледах да запазя спкойствие и концентрация. И успях да реша 25 от всички задачи – разказва Мирослав. Условията им са на английски език, самите те са от всички области на математиката: алгебра, геометрия, теория на числата и комбинаторика.

miro-nagradi3За мен е най-силна геометрията. В 3-тата част бях и най-силен – казва без излишна емоция момчето. Все още има задачи, които нямам идея как да реша. Интересното е, че не стигнах до решение на задачи с нормална трудност, а с много трудните се справих. Целта ми при заминаването беше златен медал. Хубаво, че резултатът е повече. Никога не трябва да очакваш прекалено много от себе си. Но не трябва и да се подценяваш – допълва с усмивка на човек, който вече знае как да печели, но е готов да приема и загуби.

Оттук нататък вратите пред него се отварят широко, започват да валят покани и предложения, признава директорът на Математическата гимназия Ивайло Старибратов. Не крие, че е щастлив от новините, с които Мирослав се върна от първото си състезание зад граница. Той благодари на медиите, без чиято помощ средствата за пътуването му нямаше да се съберат навреме. И на спонсорите, изпратили пари по сметката на  училището.

Старибратов акцентира и върху това,  което подсказва,че действително в десетокласника се крие огромен потенциал: „Считам, че не се miro-nagradi9оценява достатъчно тежестта, която легна на плещите на Мирослав, защото когато зад него стоят 30-40 души, разчитайки на неговото представяне, отговорността за това е огромна. Той я оправда напълно. Поздравявам го за това, защото психиката е най-важна“.

Тези награди ме стимулират напред и нагоре, казва Мирослав и признава,че освен да участва в Международната олимпиада по математика, си е поставил за цел да се класира и за ежегодната изследователска програма в САЩ. На въпрос с какво би се занимавал като завърши, отговаря: Вероятно с програмиране. Новак съм, но също ме привлича.

Седмица след като вече споделя радостта от представянето си в 12 милионния град Чен-ду, Мирослав най-после ще се отдаде на лятна ваканция. През септември, обаче, го чака ново пътуване – във Франция, където вече е получил покана за висшето си образование по програма под патронажа на проф. Минко Балкански.

Какво ще си донесе за спомен оттам още не ясно. От Китай, където всъщност изгря математическата му звезда, си е дошъл не само с наградите, а и с множество плюшени панди – за себе си и за приятелите.

Може да харесате още...