Изложба за 80 години от рождението на Христо Господинов – Печката

Автор: Соня Митова

Фотограф: Яков Шустов

Изложба по случай 80-годишнината на добруджанския художник Христо Господинов – Печката представя Галерия 33 във Варна. В нея са включени 90 негови произведения – графики, рисувана керамика и рисунки, които могат да бъдат разгледани до 14-ти май.

Част от керамичните пана са участвали в последната му изложба в Сен Луи, Франция през 1999 г., а няколко керамични чинии от експозицията са изпълнени в периода между 1987 г. и 1989 г. , когато е бил главен дизайнер в завода „КАИ“ за керамични и облицовъчни плочки в град Исперих.

Една от рисунките и една от графиките „Митът за Прометей“, представени в изложбата, са създадени като подготвителен проект за стенопис, реализиран през 70-80-те години. Включени са още експериментални рисунки и графики от студентските му години. Впечатляващи са цветните му графики от цикъла „Годишни времена‘‘ от последните години на творчеството му, получени чрез комбиниране на графични техники с рисунка.

Художник с универсален почерк, Господинов работи в различни области – от графика, рисунка и приложна графика, до монументални форми и рисувана керамика. Прецизен майстор на техниките офорт, акватинта, мецотинто и суха игла, той изгражда стил с ясна линеарност, изчистеност и философска дълбочина“, каза на официалното откриване на експозицията изкуствоведът Пламена Рачева.

Темите му – фигурата на човека, кръговратът на природата, Вселената, съзнанието – се развиват в цикли като „Космос“, „Годишни времена“, „Икар“, „Размисъл“, превръщайки се в символичен език на вътрешните състояния и трансформации. В графичните си произведения Христо Господинов разгръща един цялостен визуален свят , в който фигурата, пространството и времето се преплитат. Вълнуващ и енергичен човек, Христо Господинов остави трайна следа в съвременното българско изкуство – със съдбовната си обвързаност със земята, с природата, с любовта към хората и към видимия и невидимия свят, в който, може би, и днес създава изкуство“, сподели още Рачева.

За художника и човека Христо Господинов – многопластов творец, с новаторско мислене и смел подход към изкуството и живота – има още много какво да се добави. Над 20 дълги години изминаха, в които можем само да си припомняме с носталгия за времената, в които той беше сред нас и твореше с пълна сила. Винаги намираше как да се справя умело с житейските предизвикателства – беше упорит и борбен, пред нищо не се спираше. Той казваше: „Няма начин да няма начин“. Такъв го помня – непримирим, защитаващ и борещ се за каузите си. И такъв беше до последния си дъх.

За Христо Господинов – Печката (06.05.1945 – 12.09.2003):

Той развива универсалния си талант още по време на обучението в Художествената гимназия „Илия Петров“ в София и във ВИИИ „Николай Павлович“(днешната НХА) при проф. Александър Поплилов в курса по „Приложна графика и плакат“. По това време започва работа в различни области – плакат, илюстрация, ковано желязо, скулптура, рисунка, монументално-декоративна живопис – както като изпълнител, така и като автор.

Творчеството му в областта на декоративно-монументалното изкуство оставя видими следи в Добрич, Балчик, Варна, Тутракан и Генерал Тошево – пластики, мозайки, фрески и метални композиции, които съжителстват с градската среда и ѝ придават идентичност.

Не пропускайте още:

Домът на архитекта в София с изложба в памет на Христо Господинов-Печката

Видео от изложбата в памет на Христо Господинов-Печката

2020 г.: Две художнички носят с изложба в Пловдив морски полъх от Северното Черноморие

Може да харесате още...