Д-р Али Феник: „Червени флагове, зелени флагове“ е вашият личен поведенчески инструментариум за по-добро разбиране на себе си и на другите  

д-р Али Феник

Не бях чувала за него, докато моята скъпа приятелка, издател и истински откривател на полезни книги Кремена Методиева не го представи и на българския читател с книгата му “Червени флагове, зелени флагове”. Професор по организационно поведение и иновации в American Business School, с над 1 милион (не бъркам цифрата) последователи в Инстаграм профила си modern.day.psychologist и със стотици хиляди в други социални мрежи, той се оказва и истински умел в организирането на психологическия си опит в книга. В нея на популярен език всеки, който иска да подобри взаимоотношенията и в личния, и в професионалния си живот, ще намери своите ползи.

Щастлива съм, че д-р Феник се съгласи да отговори на някои мои въпроси и с безценната помощ на Кремена за превода ви пожелавам да си откраднете малко зелени флагове за първата му книга, която излиза на български език, за да я пожелаете в библиотеката си.

Д-р Феник, здравейте. Ще говорим за „Червени флагове, зелени флагове“. Сега, когато българският читател я държи в ръце благодарение на издателство „Локус Пъблишинг“, нека ви върна към нея, преди книгата да стане факт във вашата страна. Защо я написахте?

Скъпа Екатерина, благодаря Ви много за това интервю. Червените и зелените флагове се превърнаха в истински феномен в днешния свят. Първоначално тази концепция се появи на сцената на запознанствата като начин хората да не се нараняват и да не губят време в срещи с неподходящи хора, които проявяват нездравословно поведение. Разпознаването на червените флагове (които понякога са трудно забележими) помага да се предотвратят много драми и неприятности впоследствие. Тъй като днешните запознанства и връзки станаха много сложни, токсични и неангажиращи (напр. поради мобилните приложения за запознанства, токсичните тенденции в запознанствата и по-малкия интерес към дългосрочните връзки), много хора се разочароват и търсят начини бързо да забелязват нездравословното поведение. В медиите, лайф стайл изданията и дори в телевизионните предавания започна да се говори за червени флагове, тъй като днес хората търсят бърз начин да идентифицират нездравословното поведение у другите. Феноменът на червените флагове в крайна сметка премина в други области червени флагове в семейството и приятелството, червени флагове на работното място и червени флагове в брака и дългосрочните връзки. В профилите си в социалните мрежи говоря много за разпознаването на червени и зелени флагове у другите (и у себе си) и чрез диалога с последователите си бързо разбрах, че хората искат и се нуждаят от повече поведенчески и психологически прозрения, за да могат да разбират по-добре човешкото поведение и взаимоотношения в съвременния свят. Това ме мотивира да напиша книгата „Червени флагове, зелени флагове“, за да предоставя на хората поведенчески инструментариум за ефективно ориентиране в себе си и в съвременните взаимоотношения.

Не мислите ли, че много хора обичат драмата в живота си и ако тя изчезне, ще се чувстват по-малко значими?

Някои хора наистина обичат драмата, а има и такива, които са„пристрастени“ къмнея. Причините за това са много, като например психологически модели, емоционални нужди или заучено поведение.Например ако сте израснали в хаотично домакинство или сте преживели нестабилни връзки в миналото, може да свикнете с драмата. Да приемате драмата за „нормална“. От психологическа (и неврологична) гледна точка драмата ни се струва позната (дори когато знаем, че тя не е добра за нас). Ние като хора сме склонни да се придържаме към познатото – често несъзнателно – което мотивира някои да създават драми или да остават във взаимоотношения, които не са добри за тях, защото така са свикнали или са виждали често преди. Не е лесно да се откъснете от това, което ви е познато. Понякога хората приписват смисъл на драмата, като например„ако не се караме, ти не ме обичашили “трябва да усещам искра във връзката си, за да почувствам, че това е истинско – иначе не ме интересува“. За някои мирът може да се окаже много скучен. Драмата може да бъде свързана и с търсене на внимание/търсене на потвърждение, емоционална дисрегулация или дори контрол и манипулация. И накрая, нека не забравяме ролята на културата и медиите в разбирането на интереса ни към драмата. Както можете да видите, причините, поради които хората„харесват“драмата, са многобройни. Добри причини да се напише книга за това как да се използва поведенческата наука за справяне с ежедневната драма в съвременния свят, като се види колко универсална е тя

Тези, които искат да живеят хармонично, са вашите потенциални читатели. Познаваме много такива хора. Как вашата книга ще им помогне във взаимоотношенията с другите?

За разлика от традиционните книги за взаимоотношения и самопомощ, „Червени флагове, зелени флагове“ не се ограничава само до изброяване на токсични поведения – тя предоставя цялостна, основана на психологията рамка, която помага на читателите да разберат човешката динамика. Ето какво я прави уникална:

1. Рамките „Червено“ и „Зелено“. Повечето книги и материали се фокусират само върху червените флагове, като предупреждават читателите за токсични хора и черти. Тази книга не само дава отговори, но и процес за подобряване на мисленето. Въвеждам рамката RED, което е акроним (Reflect, Engage, Decide – на бълг. Размишлявай, Ангажирай се, Реши) и рамката GREEN (Genuine, Respectful, Elevating, Empathetic, Nurturing – на бълг. Автентичност, Уважение, Емпатия, Издигане, Подхранване), като последната учи читателите как да разпознават и развиват положителни взаимоотношения – а не само да избягват лошите. Често пренебрегваме Зелените поведения и не се научаваме как активно да ги подхранваме.

2. Съвременната психология на практика. С над 20-годишния си опит успявам да представя съвременната психология чрез разбираеми и приложими прозрения и съвети, които читателите могат да приложат незабавно при запознанства, приятелства и кариера. Повечето книги по психология използват психологията, за да обяснят това, което знаем от миналото, но в „Червени флагове, зелени флагове“ използвам различни поведенчески и психологически модели, за да обясня съвременните поведенчески явления и особености.

3. Не само теория, но и приложение в реалния свят. Тази книга учи на самоосъзнаване, емоционална интелигентност и дава практически инструменти, които помагат на читателите да разчупят моделите на токсични взаимоотношения и да привлекат здрави, пълноценни връзки. Съумявам да сведа сложните въпроси до прости обяснения, които помагат на хората да прилагат наученото по-ефективно.

4. Ръководство за самореализация. За разлика от книгите, които само диагностицират проблемите, „Червени флагове, зелени флагове“ помага на читателите да трансформират начина си на мислене, да излекуват емоционалните си рани и да развият непоклатима увереност във връзките и живота. В днешния сложен и несигурен свят хората се нуждаят от пътеводител за поведение, за да могат да се ориентират в съвременните взаимоотношения.

5. Забавен факт: 24-те глави и теми са базирани на данни. С други думи, това са най-популярните и вирусни теми от моите социални мрежи, с които са се ангажирали милиони хора по света (в множество социални платформи), което ми показа кои теми вълнуват хората най-много. Тази книга отразява днешната динамика на запознанствата и социалните отношения по начин, който резонира дълбоко с всеки и в който се обсъждат най-новите тенденции в социалните взаимоотношения там, където отговорите са най-необходими.

Зелени и червени флагове – прилича на цветовете в светофара. Ако вие давате парадигмата как да се различават ситуациите в живота ни като опасни и безопасни – червено и зелено – моля ви, посочете и как да „виждаме“ жълтата светлина, предупреждението за проблемите?

Радвам се, че задавате този въпрос. Позволете ми директно да използвам аналогията с „жълтияфлаг“ и да отхвърля идеята Преди две години и половина, когато попитах последователите си в социалните мрежи дали трябва да се придържаме към 2 флага („червен“ и „зелен“) или да добавим още (жълти, бели, карирани флагове и т.н.), преобладаващата част от хората гласуваха да не използваме твърде много символи. Стигнахме до заключението, че Червеното и Зеленото са достатъчни, но че трябва да имаме флаг между тях, който в световен мащаб стана известен катоБежовия флаг(което отразява нещо, което може да ви подразни, но ако се замислите дълбоко, не е нещо, което да ви притеснява).

Следователно няма да говоря за жълт флаг. Вместо това нека поговорим за различните нюанси на червеното. Червените флагове се срещат в различни нюанси: някои червени флагове са по-червени от други (например червен като омар, което означава да бягате колкото се може по-бързо – мислете за злоупотреба или манипулация), докато други, и бих казал повечето червени флагове, са в по-светли нюанси на червеното. Тези леки нюанси на червеното са това, за което говорите, нещо, което ви алармира, но не е конкретно знак да си тръгнете. Ето защо RED в моята книга е и процес или акроним, който да ви помогне да подобрите начина, по който се справяте с червените знамена като цяло: Размишлявай, ангажирай се, вземи решение. Размишляването означава да си зададете въпроса„защо ме провокира това поведение„ или“чакай малко, това поведение ми се струва малко странно“. След това Engage/ангажирай се означава, че трябва да се заемете с това, което сте наблюдавали, например„нека поговоря с приятеля си, за да видя дали това наистина е проблем, или просто преувеличавам„ или“размишлявайки върху този червен флаг, по дяволите, мисля, че може би аз съм този, който е червеният флаг“. Частите „Размишлениеи „Ангажиране“ви помагат да се спрете и да помислите по-задълбочено за дадения червен флаг (вместо просто да избягате, както правят някои). И накрая, частта „Вземи решение“означава, че сега, когато сте размислили и сте се ангажирали с червения флаг, можете да изберете какво да правите по-нататък, което ви позволява да реагирате обмислено на ситуацията, вместо да реагирате (емоционално) на нея.

И така, нека да го опростим и просто да помислим за R.E.D..

Защо да си купим вашата книга?

Червени флагове, зелени флагове“ е вашият личен поведенчески инструментариум за по-добро разбиране на себе си и на другите през призмата на психологията. Предоставя ви инструментите и прозренията, за да вземате по-информирани решения и да развивате по-здравословни взаимоотношения. С модерно звучащ, достъпен тон тя разглежда съвременните предизвикателства в света на онлайн запознанствата и романтиката, семейните и приятелските драми и променящата се динамика. Универсалните прозрения и съвети в книгата са приложими за всяка връзка, като дават на читателите инструменти за подобряване на личния и професионалния им живот. Книгата също така ви помага да разберете драмите, които се случват на работното място (и предоставя стратегии как да се справите с тях), и обсъжда много от поведенческите тенденции, които се случват на работното място и които могат да насърчат или да спрат успеха в кариерата ви. Всеки трябва да има тази книга!

Ако искате да научите как да се превърнете в най-добрата версия на себе си, да изграждате по-здравословни взаимоотношения с другите и да разширите познанията си за съвременната психология и мозъка, трябва да се сдобиете с екземпляр от „Червени флагове, зелени флагове“. Да не забравяме за съдържанието в социалните мрежи, подкастовете, бюлетините и онлайн общността, които придружават и допълват книгата, за да осигурят цялостно 360-градусово преживяване на пътешествието и познанието „Червени флагове, зелени флагове“.

Благодаря ви!

Снимката на д-р Али Феник е предоставена от Издателство Локус

Не пропускайте още:

Всички публикации в раздел КНИГИ

Всички публикации в отдел ПОЕЗИЯ

Онлайн магазина за книги KeppReading

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.