Стоян Терзиев за „Рицарят на Жълтата принцеса“: Героят ми отстоява рицарска любов
Време е за среща с една красива книга. Тя ще развълнува децата, които обичат компютърните игри. А на родителите им може би ще даде ключ към това да ги разберат. С това убеждение реших да издам първият прозаичен текст на поета Стоян Терзиев. Като колега от Радио Пловдив, с когото работехме през два стола, веднъж ми каза за своята приказка. Поисках да я прочета и вече бях убедена, че трябва да се срещне с читатели.
Така се роди пътят на „Рицарят на Жълтата принцеса“ до своите приятели. Към приказката на Стоян Стилиана Георгиева прибави своето вдъхновение на художник. Георги Лилицов от Fast Print Books додпълни с чудесен печат общото ни дело. На финала му се гордея от постигнатото и вярвам, че има какво да каже и на младежите, и на родителите им. Но какво сподели авторът за читателите на блога ми след премиерата? Да видим.
F2F TV: Кое те провокира повече – непознатият свят на децата ни пред компютърните игри, в това число и на твоя син, в който поуките на класическите приказки и те самите са вече неефективни – или любопитството към ролята на Създателя?
Стоян Терзиев: Да влезеш в една друга реалност, каквато е геймърската среда, и да се почувстваш като Демиурга, създателя на този свят, по чиято воля се сбъдва всичко, си е направо истинско предизвикателство. Създателят на играта, който аз сътворих като Създателя обаче осъзна, че има своята отговорност. Може би и затова не е лош към нито един от героите си.
F2F TV: Любовта – тънка като копринена нишка в твоята приказка – остава само като трептене в гърдите на Синия рицар, макар че още заглавието на книгата подсказва на кого се е посветил той. Но единствената прегръдка в книгата не е за него. Защо?
Стоян Терзиев: Както пише Стайнбек в писмо до сина си, срещнал за първи път любовните трепети: „Влюбването – това е най-хубавото нещо, което може да се случи на някого“. Колко простичко казано за най-сложното нещо на света, нали?
И все пак – любовта не е само полет, понякога е пропадане поради липса на взаимност, понякога е лабиринт, в който се намесват и трети… Многолика е тя, любовта.
Моят герой закъснява малко в ситуацията и когато се появява в играта като Синия рицар, в неговата принцеса вече е влюбен друг. Ето, любовта понякога носи страдание. Истинската любов е онази, която ти позволява да разкриеш най-добрите си качества. Или пък да ги придобиеш.
Моят герой разбира, че висшата любов те прави благороден. Героят ми отстоява такава рицарска любов!
F2F TV: Храбростта не е нищо, ако зад нея няма интелект – каза го на премиерата. Може ли зад храбростта да има изкуствен интелект?
Стоян Терзиев: Едва ли! Храбростта винаги ще си остане човешко качество, в което често се размиват границите на глупавата безразсъдност и смелата разумност. Не бих се наел да ги формулирам точно, защото има опасност да попадна във философско-етичен капан. Такъв капан обаче не съществува за Изкуствения интелект. Което пък прави това качество напълно човешко и по-специално – дръзновено младежко, което е още по-ценно. В тази приказка Синият рицар защитава с храброст своята любов.
F2F TV: Как приема синът ти книгата? Разпозна ли се в Синия рицар?
Стоян Терзиев: По-интересно ми е кого той припознава в Жълтата принцеса.
А за книгата синът ми каза буквално следното: „Не е лоша. Всъщност добра е. Важното е да стигне до повече хора“. Усмихнах се и приех тази пестелива оценка като проява на съществена черта от психологията на моя род – пестелив откъм комплименти към най-близките.
F2F TV: До кого искаш да стигне “Рицарят на Жълтата принцеса”?
Стоян Терзиев: Надявам се това да е книга, след чийто прочит родители и деца да имат за какво да си говорят. Не е малко, нали? И в това интервю не успях да си дам сметка на кого всъщност говоря – на родителите или на техните деца.
Е, понякога родителите са твърдо близо до децата си. И децата -до родителите им 🙂 И това е магия – да ги доближиш един до друг. Затова – пожелайте тази книга. Поръчайте я от рубриката KeePReading в този блог и бъдете близо до децата си. Или до своите родители. А скоро ще ви срещна и с художничката на книгата Стилиана Георгиева.