Пейовата стая в дома му – мястото, където се събуждат страстите на поета
Снимка: F2F TV
Каменен зид на улица “Крачолови” в Чирпан завършва извивката ѝ и води в дома на поета, когото всички познаваме като Яворов. Едва ли много от нас помнят, че това е псевдоним, който той приема години след раждането си. Едва след като перото му започва да се развихря, а копнежът по свободата на Македония е на път да го хвърли в бурята не на думите само, а и на делата.
Чирпан запалва за 55-ти път огъня на Яворовата поезия
Къде са узрели и едните, и другите Пейови страсти, ако не най-първо в мислите и душата му? Те пък – отгледани в тихата стая на родната къща. С прозорчета към подреден двор, в който и днес чемширите зеленеят вечно, а наровете ронят плодовете си, обли като слънцето и луната, напълнени с цвета на кръвта.
Борис Христов с наградата „Яворов“
Легло с желязна рамка. Над него виси детска фотография на Пейо, първото дете на Крачолови. Маса, на която да пише, и долап за книгите, които чете. Това е почти цялото обзавеждане. Сред тях започва полетът. И на поета, и на воеводата. Роден преди 145 години в кухнята с огнището и минаващ на пръсти покрай гостната, където е била територията на майка им и баща им, разказва екскурзоводката в Къща-музей “П. К. Яворов” Михаела Начева.
Безценно наследство е този дом днес за нас, които помним Пейо Яворов и още знаем наизуст негови стихове. В него грижливо се пази уютът от миналото. Но той не е застинал в музейното си битие, а живее с духа на всяко следващо поколение. С прохождащите поети, които тук получават възможност да премерят талант, с дарбата на деца и младежи да рецитират Яворов или да пресъздават с четка образи и картини от стиховете му.
За всичко това през 1973 годна до Къщата-музей е построена експозиционна зала, в която е проследен пътят на Пейо Крачолов и се провеждат културни срещи. Стената ѝ към задния двор е със сграфито на маестро Димитър Киров. Наратък се ширва просторен амфитеатър със сцена за споделено под небето изкуство. Оттук може да стигнеш и до галерията с името на големия художник Никола Манев, завещал я на родния си Чирпан с 20 от своите картини.
И тази година десетки събития, посветени на Яворов, очертават различията, но и напомнят за връзката между изкуството тогава и днес. В Яворовите януарски дни те ще продължат до края на месеца.
Арменци изграждат хачкар в двора на къщата на Яворов
А в двора на родния дом на Пейо Крачолов е издигнат постамент, който тепърва ще стане основа на висок каменен кръст, дар от арменците в памет на своя закрилник. Очаква се хачкарът да пристигне от Армения – първата християнска страна, и тържествено да се освети в юбилейната за рождението година на Яворов.
Не пропускайте още:
В Пловдив започна „Месец на Радичков“
Георги Цанков: Ако езикът ни не беше непопулярен, литературата ни щеше да е много уважавана в света
БНБ пусна сребърна монета с лика на Ботев
Обявиха конкурс за стенопис върху близо 100 кв.м., посветен на поета Шандор Петьофи
Нашето посолство в Мадрид тръгва „По пътеките на България в Испания“
След като беше при софиянци, „При чехите“ отива при пловдивчани
„ОБРАТ-но в себе си“ в София: Как книгите срещат хората
Христо Фотев и Петя Дубарова в учебниците по литература от 2020-та
Учителят по литература Атанас Пирянков с 5+ за първата си книга
Честваме Ботев! Поклон с МОЯТА МОЛИТВА
165 години от рождението на Христо Ботев – поклон пред делото му, а думите му помним…
Следете Facebook страницата на F2F TV , абонирайте се за youtube канала ни! А ако желаете да рекламирате свой продукт или събитие чрез текст, аудио или видео, не се колебайте да се свържете с мен на електронна поща: kate@f2fstudio.com