За молитвите, пътуването и усмивките с Панчо Благоев
Панчо и Пията Благоеви Снимка: Панчо Благоев
Кое е най-доброто време за пътуване в Тайланд? Празничното. Това научавам от няколко разменени думи през месинджър с Панчо Благоев – журналист от “кариерата”, както спокойно вече можем да се наричаме ние, от поколението на “промените” в медиите. В последните години той се установи в Банкок, но не изневерява на инстинкта си да разказва интересно за интересните моменти в югоизточната страна.
Колоритът на Азия изгря във фото изложба в Арт пространството на Dynaphos
“20 милиона са в Банкок и околията. Над 10 млн са регистрираните МПС”, можеш са си представиш”, разказва ми Панчо, докато пътува с красивата му спътничка в живота към новия ден съвсем неметафорично. Пътят пред тях е чист, а той обяснява за успокоения трафик по празниците това, че народът масово се изнася. Като у нас, макар и в други мащаби 🙂
“Нова година тук е купон като навсякъде. Баровете и ресторантите са пълни точно като у нас. Но и както у нас много хора ходят в храмовете на Великден да посрещнат новата година в молитви. Във всички храмове от вечерта на 31 декември и на следващия ден се организират служби, а хората се молят за една по-добра година”, допълва. А аз чета в Уикипедия, че освен вярата в краля си, тайландците изповядват будизъм. После се връщам на разказа на Панчо Благоев за един от храмовете в източното кралство.
“Преодолях някак временното си неразположение след среднощната веселба и без особено да се противя последвах жена ми в колата. За нея посещението на 1 януари е must, а великолепният Wat Paknam Phasi Charoen буквално ми взе дъха и напълно разсея махмурлука ми. Намира се на около 15 километра от нас в западен Банкок и е от така наречените кралски храмове, в които се изпълняват важни ритуали, свързани с фамилията на тайландския монарх Рама X.
Основан е през 1610 г. и до края на 19 век получава подкрепата на тайландските крале. В началото на 20 век обаче е почти изоставен и започва да се руши. Wat Phakam преживява истинско си възраждане и става средище на будизма под ръководството на майстора по медитация Luang Pu Sodh Candasaro, който е игумен там през първата половина на века. Седем години след смъртта му спряганият /но неуспял заради политически игри/ върховен патриарх на будизма в Тайланд Somdet Chuang Varapuñño става новият абат и до смъртта си през 2021 г. буквално преобразява храма.
През 2012 г. Somdet Chuang завършва изграждането на огромна ступа в него, наречена „Maharatchamongkhon“, пълна с изящно будистко изкуство. През 2021 г. е завършено и изграждането на голямото бронзово изображение на Буда пред ступата. Оттогава храмът освен че е свещено място за будистите, е и популярна атракция за туристите. Вчера видях и много поклонници от съседните на Тайланд будистки страни, Лаос, Мианмар и Камбоджа.
Използвах времето, докато жена ми изпълняваше традиционните будистки ритуали, за да се насладя на този уникален будистки храм. Някак ти става леко след това. Изобщо храмовете тук са страхотен енергиен център, място, в което лошата енергия си заминава”.
Препрочитайки разказа на Панчо си мисля, че може би и молитвите правят същото за съзнанието – изчистват го от лошата енергия. Защото няма как да се молиш за нещо лошо, нали? Поне така ми се иска. Особено в началото на новата година, когато обикновено концентрираме всичките си надежди за по-добро точно в началото ѝ. Макар да знаем, че то е като продължаване на шофирането по пътя.
Мелодията на „Хубава си моя горо“ – в магазини в Банкок
И много зависи от нас как точно се движим. Въпреки трафика, въпреки организацията на движението там, където живеем, въпреки уменията си да шофираме или да се возим. И на Изток, и на Запад, и на Север, и на Юг никога обаче, никога една усмивка повече няма да навреди – и в преносен смисъл – за пътуването през 2023-та 🙂
Не пропускайте още:
2017: Азия оживи Борисовата градина
2017: България открива консулство във Венесуела; у нас – консулства на Барбадос и Тайланд
2016: Няма данни за загинали или ранени българи по време на бомбените експлозии в Тайланд
2015: Математическата звезда на Азия поема към Америка за състезание; след 3 месеца го чака и Русия
2014: Мирослав Маринов от ОМГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив вече е Математическата звезда на Азия
2014: Тайната на тайландския масаж – открийте я с Лусиана Ямада
Следете Facebook страницата на F2F TV , абонирайте се за youtube канала ни! А ако желаете да рекламирате свой продукт или събитие чрез текст, аудио или видео, не се колебайте да се свържете с мен на електронна поща: kate@f2fstudio.com