Канадският фантаст Питър Уотс идва в България

За да пишеш добра научна фантастика, е необходимо да имаш както богата обща култура, така и смело, дори нестандартно въображение. Роденият в Канада автор Питър Уотс брилянтно комбинира двата модела, за да сътвори едни от най-оригиналните и международно признати истории в жанровата литература. Най-известните му произведения са му донесли редица престижни награди и номинации, сред които „Хюго“, „Локус“ и „Шърли Джаксън“, а у нас Уотс е добре познат с две от най-важните си книги – романa „Слепоглед“ („Изток-Запад“) и сборника „Отвъд разлома“ („Deja Book“). Извън сферата на науката и на фантастика, Уотс е активен лектор – ще може да се чуе този месец в рамките на форума за популярна наука Ratio, който ще се проведе на 10-ти юни в Sofia Event Center.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уотс ще говори за някои от най-контраинтуитивните открития около същността на съзнанието. Те се простират от насекоми, които се разпознават в огледалото, до хора, които без да съзнават карат до другия край на града, извършват убийство, почистват уликите и се прибират вкъщи. Основна част от темата ще са интерфейсите за връзка мозък-мозък, като ще стане дума и за нашумялата вече покрай Илон Мъск Neuralink технология.

И малко за него: още през 80-те години на миналия век той завършва магистратура по океанология, а в началото на 90-те защитава докторска титла в областта на зоологията и екологията. Интересите му в морската биология и в когнитивната психология обаче постепенно изместват професионалния му фокус и го насочват към писането.

Произведенията му обикновено се целят в бъдещето на човечеството, дори когато са ситуирани в настоящето, като задават нестандартна, но логична перспектива спрямо човешката природа и интелект, а и спрямо потенциалния ни прогрес. Освен от еволюцията на технологиите, Уотс се интересува и от еволюцията на начина ни на мислене, на моралните ни и социални ценности.

снимка и информация от „Deja Book“

 

Може да харесате още...