Затягат противоепидемичния режим в пловдивските болници заради предаване на морбили

“Осъществено е предаване на инфекцията от морбили в пловдивските болници, където са настанени пациенти със симптоми на болестта”. Това отчете Националният координационен съвет за контрол и управление на увеличаващата се заболяемост от морбили към МЗ на второто си заседание. Съветът взе решение да се оптимизират мерките за недопускане вътреболничното разпространение на инфекцията чрез стриктно спазване на строг противоепидемичен режим в лечебните заведения. Режимът се въвежда за детските отделения на МБАЛ „Св. Мина“ и УМБАЛ „Пълмед“, и Детската клиника на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Болни със съмнения за морбили, както и спешни случаи ще бъдат в контакт само с медицински лица, за които е сигурно, че са имунизирани срещу болестта или са я преболедували.

Засилва се и контролът при приема на деца в ясли и детски градини, който съгласно нормативната уредба трябва да се извършва само при завършен за възрастта имунизационен статус.

Регионалните здравни инспекции трябва да предприемат мерки по отношение на подлежащите, но необхванати по временни медицински противопоказания лица, които следва повторно да бъдат издирени от личните им лекари предвид евентуални пътувания по Великденските празници.

По данни на РЗИ-Пловдив към 11-ти април са регистрирани 46 случая със съмнение за морбили, от които до момента лабораторно потвърдени са 21, два са с отрицателни резултати от лабораторното изследване, един е с променена диагноза, а за 22 от случаите се очаква лабораторен резултат.

Към момента няма случаи с тежко протичане на инфекцията.

От Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив съветват всички, които не са ваксинирани срещу морбили, да изследват имунитета си срещу това заболяване, и при липса на такъв да се ваксинират. Уместно е да се носят маски или да се ограничат контактите с лица с повишена температура, хрема, възпаление на очите и кашлица.

В тази Клиника първият пациент с морбили постъпва на 8 април, събота, в 14:00 ч. Той е момче на 10-месечна възраст от село Калояново и е прието в Отделението по пулмология към клиниката с висока температура, хрема и кашлица. Няколко часа след хоспитализирането му се появява обрив, характерен за морбили, и детето своевременно е преведено в Клиника по инфекциозни болести на същата болница.

Веднага е преустановен приемът на нови деца в Отделението по пулмология. Общо 16 деца и техните майки са били в контакт с това дете по време на краткия му престой в Клиниката по педиатрия. На контактните деца е проверен имунизационният статус и наличието на антиморбилни антитела в кръвта. Установено е, че четири от шестте деца на възраст под една година нямат защита срещу заболяването, защото не са достигнали възрастта за ваксинация и вероятно предадените майчини антитела при тях не са в достатъчна концентрация. На тези деца е приложена пасивна профилактика с имуноглобулини. Майките също са изследвани за наличие на антиморбилни антитела и при липса на такива им се предлага ваксинация.

Контактните деца се изписват от клиниката след излекуването им. Към края на деня на 12 април 2017 г. в Отделението по пулмология има само 5 деца. Всички контактни на детето с морбили при изписването им са инструктирани да ограничат максимално контактуването с други деца във времето след края на инкубационния период – между 15 и 26 април 2017 г. При поява на заболяване в този период те трябва да бъдат насочвани за преглед и евентуална хоспитализация в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Свети Георги“.

снимка: архив

 

Може да харесате още...