Ученици и писатели от Бургас се присъединиха към инициативата „Ние помним”, посветена на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста
По инициатива на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”, ученици от гимназия “Васил Левски” и писатели от Бургас се присъединиха към акцията на Световния еврейски конгрес „Ние помним”. В Дома на писателите в града те се събраха за обща снимка с посланието, която ще публикват в социалните мрежи по светoвния призив за споделяне на фотоси с посланието „We remember” на 28 януари, Международния ден в памет на жервтите на Холокоста. В годините на Втората световна война са избити милиони невинни деца, жени и мъже, само защото са различни – припомниха бургазлии. И се обединиха около тезата, че мълчанието за това означава съучастие в извършеното престъпление, а забравата гарантира възможността ужасът да се повтори.
За десетокласниците от руската гимназия това бе първа среща със събитията отпреди 72 години. Преди да започнат подготовката си за възпоменателната вечер те не бяха чували за Холокост, за лагерите на смъртта, газовите камери и невинните жертви.
„Изтребени са над шест милиона евреи. Но това е само статистика, която трудно би стигнала до сърцата на младите хора. Когато е описана конкретна съдба – ужасите, преживени от едно дете, тогава трагедията става лична. Затова насочихме младежите към Ели Визел и мемоарната му книга „Нощта”. С този урок по история и човеколюбие учениците са се справили отлично. Вечер като тази поставя началото на противостоенето, а фактът , че младите имат смелостта на съпреживеят и да помнят, ме прави спокойна за утрешния”, сподели председателят на Център „Алеф” Алберта Алкалай.
Под ръководството на учителя си по български език и литература Любов Джунгурова десетокласниците бяха подготвили пространна видео презентация за живота на Ели Визел. Носител на Нобелова награда за мир, писател, журналист и драматург, Визел е един от първите, проговорили след „голямото” 20 –годишно мълчане по темата Холокост след края на Втората световна война.
Гимназистите прочетоха откъси от книгата „Нощта”, в която авторът описва личните си преживявания в лагерите на смъртта Аушвиц и Бухенвалд. Включиха се в дискусия, за да потърсят отговори на въпросите: „Ако мълчим, помагаме ли на престъплението?”, „Защо е важно да помним ужаса от Холокост?” и да потърсят начините за противодействие на гибелния за човечеството геноцид.
Възпоменателната вечер се проведе под мотото „Ако забравим, значи сме съучастници” – цитат от Ели Визел. В залата присъстваха наследници на спасени от геноцида български евреи и техни приятели. Някои от тях споделиха покъртителни спомени, които просълзиха учениците.
По време на Втората световна война България е единствената страна, в която с намесата на Българската Православна Църква в лицето на пловдивския митрополит Кирил и екзарх Стефан, на депутати начело с Димитър Пешев, на интелектуалци и на обществеността са спасени 48 ооо евреи. С паметта за тези, които се осмелиха да защитят своите сънародници преди 7 десетилетия, днес запазваме минута мълчание за депортираните в лагерите на смъртта над 11 000 евреи от Беломорска Тракия и Македония. И за жертвите на Холокоста в света.
Да помним!