Книга за вечните български рецепти – вече в книжарниците
„Кухнята на времето. Традиционната българска кухня през ХХ век” не е просто книга с рецепти, твърдят издателите от Сиела. Съставителят Лилия Герасимова е събрала антропологични и етнографски данни от множество кътчета на България, за да събере най-българските ястия в книга с рецепти и фотографии, които очертават най-ясно националния кулинарен облик. Тук ще намерите над 200 примера за богатството на българската кухня и ще се докоснете до многобройните възможности да готвите разнообразно с локална продукция.
Изданието е част от програма „Евро-Ток България”, чиято кауза е да съхрани родното кулинарно наследство и да бъдат обособени кулинарни региони в страната. Ето защо в „Кухнята на времето” (ИК „Сиела”) са намерили място рецепти, които от десетки години са част от бита на българското семейство. Те са предадени от хора от различни краища на България и на възраст над 60 години; хора, пазещи още традициите от своите майки и баби.
Лилия Герасимова е разделила книгата на няколко части – салати, супи, основни ястия, рибни ястия, баници и пити, зимнина, сладка и курабии. Снимките към рецептите са автентични и носят духа на българския бит едновременно от десетилетия назад и от днес. Ще се уверите колко лесно е да се съчетават продукти, които са типични за България, и колко е логично здравословната и питателна храна да се приготвя от местни продукти. В „Кухнята на времето” виждаме позабравени рецепти за гозби с любопитни имена като приложник, бурания, тавалък, мора, кюрисия, раки. Някои от ястията тук са свързани с обреди и празници, но със сигурност всяко едно от тях може да намери своето приложение в кухнята и всекидневието на всяко съвременно семейство.
Съставителят Лилия Герасимова е била главен редактор на три издания с туристическа насоченост – списание „Български курорти”, вестник „Кулинарен туризъм” и списание „Тур БГ”. В „Кухнята на времето” е вплетен опитът ѝ на познавач на регионалните кухня и традиции, но се набляга на идеята, че храната и готвенето са неизменна част от отглеждането на здрави физически и културно устойчиви поколения.