Пловдив е лидер в културния туризъм в България за 2015
Повече от три пъти са се увеличили посетителите на Пловдив за културен туризъм, сочи изследване на екип от учени на Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”. Данните на НСИ обхващат последните 3 години и показват покачване от 9% през 2013 г. до 34% за тази година при българските туристи, което е с 10% над европейското ниво. С този резултат Пловдив се нарежда на първо място в страната по брой туристи, които посещават България с основна цел – култура. В същото време ръстът на туристите за първите 8 месеца на 2015-а година вече е над 6%, на фона на общия спад на туристическия поток в страната.
Развитието на Пловдив като център на културния туризъм в страната се дължи както на неговите исторически и географски дадености, така и на иновативния за България подход при стратегическото планиране на туризма на Община Пловдив. През последните години ежегодно се извършват мащабни инвестиции в Стария град и на археологическите обекти. Градът е един от малкото с дългосрочна стратегия за развитие на културата. Тя е разработена от община Пловдив в сътрудничество с екип на Пловдивския университет и с германските експерти проф. д-р Оливър Шейт и д-р Патрик Фьол , които консултираха и Общинската фондация „Пловдив 2019” при подготовката на апликационните форми за Европейска столица на културата.
Културната стратегия обхваща периода от 2014 г. до 2024 г. и формира основните културни политики на местно равнище, които поддържат висока степен на сътрудничество между местната власт и неправителствените организации, работещи в областта на културата. Новите подходи към културата я разглеждат като фактор за развитие на творческия потенциал на гражданите, средство за трансформация на средата (икономическа, социална, териториална, интелектуална и др.) и за постигане на по-високо качество на живот. Ролята на културните политики се насочват към развитие на нови публики и промени в градската среда.
Местната власт заделя значим дял от своя бюджет в подкрепа на туристическия сектор и е с тенденция за увеличение, като инвестициите са както в инфраструктура, така и в маркетингови и рекламни кампании в страната и Европа. Като относителен дял, разходите за култура в бюджета на Общината нарастват от 4% през 2013 до 6.8% през 2014 година. Най-голямата част от разходите се отделят за създаване на събития, включени в културния календар на града.
Тази година Община Пловдив е финансирала над 100 различни културни събития. Наредбата за финансиране на културни събития, която бе приета през 2013г. изцяло промени политиката за реда и условията за финансиране на инициативи в сферата на културата и включването им в културния календар на града. Тя подкрепя гражданските организации и културни оператори и ги приобщава към изпълнението на общинската политика в сферата на културата. Обогатяването и изграждането на стойностен културен календар стои в основата на реализирането на Пловдив като успешна Европейска столица на културата през 2019-а година.
Спечеленото международно признание и присъствието на града в престижната класация на „Lonely Planet“ като една 10-е дестинации които задължително трябва да посетите през 2015г. също са резултат от целенасочената политика на местната власт да превърне града във водеща дестинация за културен туризъм и допринасят за този имидж. В допълнение проектът за 2019 година гарантира и привличането на допълнително финансиране от държавни и други източници. Ефектите от това допълнително финансиране и усилията на местната власт се проявяват не само в увеличения брой на културните събития, но и в увеличаване на тяхното разнообразие и насочването им към по-млада публика.
Опазването на културното наследство и превръщането му в ресурс за развитието на общината е приоритет в настоящия управленски мандат. По искане на Община Пловдив, от държавата са предоставени за управление културни ценности с национално значение.
Приоритет на администрацията е да запази тази положителната тенденция на растеж в сферата на туризма през следващите 4 години и да осигури устойчивост в периода след 2019 г. Очакванията са в самата 2019 – годината на Европейска столица на културата Пловдив да постигне рекорден брой чуждестранни туристи в новата история на България и от 800 000 хил. души през 2014 година, над 3 млн. души да посетят Пловдив.