Асоциация Муковисцидоза с въпроси към НЗОК по Клиничната процедура за диспансерно наблюдение
Председателят на Асоциация Муковисцидоза България Антон Алексиев входира писмо до НЗОК за разсянение на важни въпроси по изпълнение на Клиничната процедура „Диспансерно наблюдение при Муковисцидоза“. Писмото е адресирано до управителя на Касата д-р Румяна Тодорова и апелира за писмен отговор или среща с експерти.
Как ще се процедира при изпълнение на Клиничната процедура, фигурираща под номер 15 в Националния рамков договор за 2015-та година, се пита в писмото като се акцентира на няколко момента, важни за пациентите и родителите на деца, страдащи от рядкото заболяване. Сред тях са въпросите за това дали диспансеризацията е задължителна, за да бъде изписан протокол за безплатни лекарства за домашно лечение; обвързана ли е с определено медицинско заведение за болнична помощ; личните лекари ще могат ли да издават направления за изследвания, както до момента, или тази функция ще възложена единствено на лечебното заведение, сключило договор с НЗОК по процедурата.
От Асоциация Муковисцидоза питат още налага ли се задължителен болничен престой за извършване на процедурата „испансеризация“, колко пъти в една календарна година пациентите ще имат право/задължение да извършват изследвания и в какъв минимален обем. Пита се и дали при липса на ДКЦ към лечебно заведение за болничен престой то може да сключи договор по Клиничната процедура 15.
Тя, както и Клиничната пътека „Муковисцидоза“, са регламентирани в Националния рамкйов договор за 2015 година. Стойността на пътеката е 980 лева, а на диспансеризирането – 45 лв.
Тепърва ще стане ясно има ли и кои са болниците, сключили договор с Касата, по тях.