Разширява се обхватът на общините, в които може да се преотстъпва корпоративен данък
Непризнатите за данъчни цели приходи и разходи от последващи оценки и от отписване на вземания ще се признават за данъчни цели най-рано в годината, в която настъпи някое от обстоятелствата предвидени в закона. Това е една от промените в законопроекта за изменение и допълнение на Законa за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), който вече получи одобрениетол на МС. с предложенията българското данъчно законодателство се приравнява с изискванията на европейските директиви и европейската практика в областта на прякото облагане, обясниха от пресцентъра на Кабинета.
Предвидена е и промяна, с която непризнатите за данъчни цели приходи и разходи от последващи оценки и от отписване на вземания да могат да се признаят с изтичането на 3 години за вземания с тригодишен давностен срок, а с изтичането на 5 години на тези с петгодишен давностен срок. Аналогично на предложената промяна е инициирано и изменение в обстоятелствата по отношение на данъчното третиране на задълженията.
Разширена и прецизирана е още разпоредбата, касаеща разходи, представляващи доходи на местни физически лица, които се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане. Предложено е освобождаване на доходи на чуждестранни юридически лица, които са местни лица за данъчни цели на държава-членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, от лихви по облигации или други дългови ценни книжа, издадени от местно юридическо лице, които са допуснати до търговия на регулиран пазар. Също така, предвидено е освобождаване при определени условия и на доходите от лихви по заем, предоставен от чуждестранно лице – емитент, който да е издал облигациите или другите дългови ценни книжа с цел предоставяне постъпленията от тях на заем на местно юридическо лице.
Сред другите промени е предвидено разширяване на кръга лица, които ще могат да приложат намалената данъчна ставка от 5 на сто за данъка върху доходите от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения в случаите, когато към момента на начисляване на дохода притежаването на изискуемия минимум от капитала не е прекъснато.
В законопроекта е предложено и изменение на съществуващото данъчно облекчение за минимална и регионална държавна помощ като се разширява обхватът на общините, в които може да се преотстъпва корпоративен данък. Предвижда се като община с висока безработица да се разглежда община, в която за годината преди текущата има безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната за същия период. Едновременно с тази промяна, се въвеждат нови условия за данъчно задълженото лице, което следва да поддържа през целия данъчен период не по-малко от 10 работни места, като най-малко 50 на сто от тях да са заети пряко в извършваната производствена дейност.
Също така, през целия данъчен период 30 на сто от персонала трябва да бъдат лица с постоянен адрес в общини от списъка с общини, в които за годината преди текущата има безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната за същия период. Данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие, ще може да се приложи само след постановяване на положително решение от Европейската комисия относно съответствието му с Насоките за националната регионална помощ за 2014-2020 г.
В законопроекта е предвидено действието на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски производители, да бъде удължено и за 2014 г., което означава да бъде приложено преотстъпване на корпоративен данък, който се дължи за 2014 г. Прилагането и на това данъчно облекчение ще бъде възможно след постановяване на положително решение от Европейската комисия.