Орешарски в Брюксел: 100 млн. срещу младежка безработица, по-ниски лихви за малкия бизнес
Очаква се България да получи поне 100 милиона евро от Европейския съюз през следващите две години за стимулиране на младежката заетост. Още до есента предстои да се изработят конкретните програми, които да позволят на България да използва европейските средства в тази насока, обяви премиерът Пламен Орешарски в Брюксел. Според него е важно да се изготви програма за гарантиране на първо работно място на младите хора до 4 месеца след като завършат образованието си или са останали без работа.
Пламен Орешарски съобщи, че на Съвета е поставил и въпроса удължаване на срока, в който България може да усвоява парите от сегашния седемгодишен европейски бюджет. За съжаление, обаче, страната ни е пропуснала шанса да договори отстъпки през февруари, когато темата е била приключена, посочи премиерът.
Друга голяма тема на заседанието в Брюксел е преодоляването на затрудненията с финансирането за бизнеса. Според премиера решението трябва да се търси в допълнителните инструменти, които предстои да се изработват с основен източник Европейската инвестиционна банка в съчетание с кохезионните фондове. Целта е да се създадат по-добри предпоставки за финансиране преимуществено на малкия и на средния бизнес. Той посочи, че Българската банка за развитие вече има начални комуникации с ЕИБ. Засега страната ни се опитва да привлече допълнителни ресурси в банката като част от правителствената политика, но е хубаво местният инструмент да се съчетае с ЕИБ. При реализирането на подкрепящите мерки за бизнеса правителството ще се стреми към ниски лихви за отпусканите заеми. По думите му в момента лихвите, особено за малкия стартиращ бизнес, са на равнища, обезсмислящи заема.
По отношение на новото развитие по проекта НАБУКО Орешарски изрази съжаление, че е избран алтернативен коридор, който изключва България. „Хубавото в лошата новина, че трасето е близо до нас и ще имаме друг източник на азербайджански газ“, коментира премиерът. Той посочи, че изграждането на интерконектора с Гърция вече е в напреднал етап. „Тази връзка става особено важна, за да можем след 2018 година, когато е пусковият срок на тръбопровода, да имаме диверсифицираност на газ – нещо, за което работим много отдавна и доскоро изглеждаше трудно осъществимо без алтернативен източник“, добави Орешарски.
Във връзка с Южен поток той изрази надежда, че руската страна ще напредне в разговорите си с Европейската комисия. „Ние, като държава-членка, трябва да се придържаме към европейските изисквания и да се съобразяваме изцяло с тях“, е мнението му.