Стартират психологическа помощ за превенция на самоубийствата
Регионалните здравни инспекции ще трябва да изготвят и стартират в спешен порядък комплекс от мерки за оказване на психологическа помощ за превенция на самоубийствата. 25 март е крайната дата, която им отпусна за това здравното министерство. Мярката е в отговор на зачестилите случаи в страната на самозапалване, обясниха от пресцентъра. Предвижда се също специалисти да извършват и антикризисни интервенции сред очевидци на самоубийства, при които има риск от възникване на постравматични психични последствия, се посочва още в писмо на заместник-министъра на здравеопазването д-р Мирослав Ненков до директорите на РЗИ. Обществените съвети по психично здраве, създадени към регионалните звена в рамките на Политиката за психично здраве, ще осъществяват координирането на цялостния процес в областта на превенцията.
За да се посочат рисковите групи, при които рискът е свързан с автодеструктивно или суицидно поведение със самозапалване или по друг начин, еима два варианта, смятат от здравното министерство. Едно от предложенията е да се използва съдействието на компетентни специалисти в областта на психичното здраве, които да посочат модели на поведение за справяне при криза и да ги демотивират за предприемане на самоубийствен акт. Като друга възможност се посочва организирането в лечебните заведения на „отворени врати” и консултиране в областта на психичното здраве и болести. По този начин се вярва, че ще се осигури своевременна и достъпна психологична и психиатрична помощ.
Това, което не се отчита в случая, според нас обаче, е, че последното нещо, което ще направят хората с психични проблеми и на ръба на срив, е да посетят психиатър или психолог, независимо колко отворени са вратите им.
Като се има предвид, че 25 март е понеделник, дали бързането за създаване на подобни концепции не е само прах в очите на обществото, че се върши нещо?