За стандартите, телевизиите, телевизорите и така нататък…
гост автор: Юлиан Георгиев
От 1 септември тази година всички телевизии в България ще трябва да станат “цифрови”. Но що е то – “цифрова телевизия”? Просто е – сигнала, който телевизорът ви приема, ще е същия, който приема и компютърът ви – състоящ се от нули и единици, най-общо. А какъв е “аналоговия”, ще питате…
Амиии, сложно е за обяснение, ама общо взето е по-прост, по-некачествен и … по-сигурен. Тези стандарти за телевизия са донякъде ясни – старото отстъпва на новото, което е наистина по-добро, като изключим това, че при лошо време и маааалко по-слаб сигнал няма да можете да гледате ефирна телевизия. Защото “аналоговият” сигнал ви позволява да го “видите” дори и влошен – с познатите “звездички”, “лентички” и съскащ звук. Но го има. При цифровия сигнал не е точно така. Там е – или го има и е с добра картинка, или пък ако не отговаря на нивата, заложени в стандарта – изобщо го няма. Няма “звездички”, няма “лентички:, няма съскащ звук, но няма и никаква картинка. Проблем малък и сравнително лесно решим… С повече и по-мощни предаватели. А дано…
Другите стандарти, обаче – не, не тези за качеството на продукцията, която бълват родните телевизии, не, те са друга тема… за стандарти по-принцип още по-прости от “цифров” и “аналогов”. Стандартите за съотношение на картината, която гледате. Дали тя е 4 на 3 или 16 на 9. “Туй” е въпросът. Дори не засягам темата за HD (High Definition – Висока резолюция). В момента българските телевизии (в интерес на истината не само те) излъчват картина във формати такива, каквито са им паднали на хардовете. Сиреч смесени. Квото им падне – 16 на 9 реклами, 4 на 3 филм, или пък 16 на 9 филм, “сплескан” в 4 на 3 прозорец. Пълен ужас. Какъвто и телевизор да имаш – не трябва да сваляш ръка от дистанционното, за да сменяш постоянно съотношението. Мъка. И пълна безсмислица. Телевизиите (всички) се издържат от зрителите. Тоест, би трябвало да мислят за тези, които ги издържат – да, ама не! Няма нищо по-просто от това да се конвертират видеоматериалите със съотношение 4 на 3 към 16 на 9, защото очевидно това е стандартът, който ще се налага оттук нататък – просто вече не се произвеждат телевизори 4 на 3. Би било добре от страна на телевизиите поне да кажат докога ще продължава това смесване на стандарти. Нормално е, нали сме им работодатели…
Хубаво е да кажат и как ще стоят нещата с HD… Да знаем за какви телевизори да даваме пари… 🙂 Поне HD да ни предложат, наште мили, родни, български телевизии. И без това повечето от тях снимат на HD и после конвертират надолу и режат от 16 на 9 до 4 на 3… Защо? Няма телевизор, произведен след 1990 година, който да не поддържа 16 на 9. А няма нито един нов модел телевизор, който да не е 16 на 9. ???
В заключение… На тазгодишния CES (Изложение за потребителска електроника) бяха представени бюджетни (около 3000 долара) 4К телевизори. Що е то 4К ли? Ами същата резолюция или разделителна способност, която има в киното. И тези телевизори имат и подобни размери. Най-малкият е 55 инчов. Или 140 сантиметра по диагонал. Кино у дома. Вече са на пазара. Скоро (ама наистина скоро) и у нас. Питането е – за какво са ни, ако сигналът, който получаваме, не е просто SD (стандартна резолюция) ами и 4 на 3, на всичко отгоре. Иначе всичко ни е наред… с телевизията…
Бъдещето е… мътно… Не се сдържах… току-що видях рекламата…