За “свободния” софтуер, хората и общественото мнение…

гост автор: Юлиан Георгиев
Що е то “свободен” софтуер? Кой, защо и как го е “освободил”? Какво ни дава и какво ни взима “свободният” софтуер? За какво можем и за какво не можем да го използваме? Струва ли си в крайна сметка да мислим?
Мисленето е това, което е създало “свободния” софтуер. Всъщност що е то “свободен” софтуер? Ами това са програми, които можете да използвате без да ги плащате… никога… “Свободен”, на български преведено, значи – “безплатен”. Точка. Удивителна! Удивително! Не е ли това, което ние винаги търсим? Нещо за нищо? Защо тогава не го ползваме?
Защото ни мързи! Да! Повече хора сме си такива – мързели. Защо да отделим едни 2 часа, за да разучим нещо ново, което е законно, безплатно, когато можем да продължим да си ползваме това, което ни е незаконно-безплатно? Защо да не го ползваме, а? Имаме ниски доходи, кофти живот и никакво самочувствие… Поне да прецакаме система с един незаконен уиндоус или/и офис… Що не? Ами защото, когато ни вземат компютъра/лаптопа (whatever) много силно страдаме… “Ама то е за домашно ползване!!!” … Е да де – затуй се казва Home Premium… “ама…” е, няма “ама”. И така е добре, щото така е устроена демокрацията. Защото ни мързи… а който го мързи да мисли – ще плаща… Ако не иска да плаща – има Linux, Libre Office, Open Office… etc…
Да, ама не – ще кажете… Това е добре, но не става за работа. Само за програмисти е! ГРЕШНО! Става за работа. За всякакъв тип работа. От офис до предпечат и видеообработка. Става даже за най-натоварващото една компютърна система – за игри.
Ъхъ. Игри. Много българи си купуват компютър, защото искат да имат достъп до интернет, да си чекват мейла от вкъщи, да са “компютърни и професионални”, ама най-вече – “дитето да си играй на игрите”. Компютърът трябва да става за всичко това, ама най-вече да е геймърски, но по възможност за 500 лева. Ама максимум 500. На кой му пука, че една геймърска видеокарта струва два пъти повече? И че операционната система е това, което определя разпределението на ресурсите на хардуера? Сложно? Не! Сиреч – Windows иска карта за 1000 долара… за супер-нинджа-мега-яката игра, която детето ви иска. Щото Windows сам по себе си ще ползва около 50% от тази карта. Кой да е Linux ще подкара същата игра с карта за 70-80 долара. Ама вий, хора си искате Windows… Не че го разбирате, просто – “всички тва ползват”… AX=AX
Какво, всъщност, наистина ви дава “свободният” софтуер? Ами на първо място – свобода… Свобода да опитате нещо наистина без задни мисли и притеснения. За всичко, за което може да служи един домашен компютър – “свободният” софтуер се справя. В повечето случаи даже по-добре от платения…
Всъщност тази статия е “тийзър” – тез гнусни неща, дето ги пускат по телевизиите, които ви показват нещо хубаво, дето можете да си го купите, ама не ви казват нито точно какво е, нито откъде и кога ще можете да си го купите. Единствената разлика е, че с тази статия не ви предлагам да си купувате нищо…
А просто да си направите живота по-лесен… 🙂
Цитат
Помни Санчо-ако избереш пътя на добродетелта и се стремиш да вършиш само добродетелни неща,няма защо да завиждаш на тези чийто прадеди са били князе и сенъори защото кръвта се наследява а добродетелта се придобива и струва сама по себеси много повече от кръвта.
съотнесено към свободния софтуер, написаното го определя направо като един Дон Кихот и то май наистина е така 🙂
‘Линукс’ е по-добрата операционна система за един компютър най-вече защото за дълъг период на ползване няма видимо забавяне на системата и машината.
Вместо това обаче често има проблем с драйверите..
Свободният софтуер наистина е безплатен, но много често в такива програми има неприятни бъгове.
И тъй като са правени от хора, които имат ограничено време за отделяне (все пак ги правят за без пари), програмите могат да вършат само най-основни неща (определено не става за ‘всякакъв’ тип работа, пробвал съм).
И последно, това за игрите е невярно.
Грешно е дори да се мисли, че всяка игра, която ‘тръгва’ под Уиндоус ще може да направи същото и в Линукс.
Ако играта, която искаш да играеш ти тръгва (и върви нормално) в Уиндоус на средни настройки, но лагва на високи, има или специално за Линукс издание (което е рядкост), или пък тръгва в ‘Wine’ безпроблемно (а много често в този Уайн точно се появяват ужасни бъгове), то тогава в Линукс може да ти върви нормално на високи настройки.
Хубаво е да се пробва свободния софтуер. Все пак губим толкова време на тия компютри.
Е, колкото хора – толкова мнения! Конкретната статия обаче, е написана на комп с Убунту, от който се подготвят вестници (предпечат) и се монтират видео филми (не за домашна употреба). Въпроса е да си намериш твоя софтуер. Колкото до игрите… PlayOnLinux се нарича… Може и да не тръгват абсолютно всички… ама тва и за Windows важи 🙂 Но това е просто така, между другото… Най-ценното на free soft-а е, че е безплатен, и както е казал човека по-долу – можеш да го промениш сам, дори и да не можеш… стига ти само да мислиш…
Не бях чувал за PlayOnLinux! Може да се пробва.
Да, съгласен съм : )
Това за променянето сам (и определено безплатното разпространение) е наистина голямо предимство.
🙂
Има и едно второ и също много важно значение на „Free“ – свободата, правото да променяш, обогатяваш и на свой ред да разпространяваш избрания/използвания продукт. И тази свобода е по-ценна от безплатното разпространение, защото насърчава креативността и желанието за подобряване и превръщането на нещо познато, но грозно или неработещо – в красиво и функционално.
Абсолютно!
Да ама “най-мразим да мислим” е бг патент… “за кво ни е свободата, като трябва да мислим кво да правим с нея” е друг от патентите ни…