Без улична търговия на общинска земя от следващото лято в Несебър
От следващото лято Община Несебър няма да издава разрешения за улична, или алейна търговия на своя земя на територията на Стария град. Предложението направи кметът Николай Димитров и беше гласувано с пълно единодушие на сесия на общинския съвет в морския град.
Общината взима спешната мярка след редица препоръки от ЮНЕСКО за опазване извънредната универсална стойност на града. „Надявам се гражданите да разберат, че общественият интерес винаги е преди частния и да последват примера ни. Несебър е световна ценност и трябва да го опазим непокътнат, а местните жители имат водещата роля в опазването и устойчивото ползване на града- паметник”, каза след гласуването градоначалникът.
Въпросът за премахването на алейната търговия на общинска земя бе коментиран още по време на общественото обсъждане на плана за опазване и управление „Старинен град Несебър – Световно наследство”, което се проведе в края на юли. Община Несебър се зае сама да финансира плана, за да гарантира запазването на града като световна ценност. В документа с впечатляващ обем от над 1000 страници 60 водещи специалисти от Националния институт за недвижимо културно наследство обхванаха детайлно всички проблеми на Стария град и предложиха редица начини за решаването им. По време на обсъждането на плана жителите на града предложиха да бъде премахната алейната търговия върху общински терени. Тогава кметът Николай Димитров заяви, че Общината първа ще редуцира търговските си обекти, за да даде пример в опазването на историческия облик на града.
Премахването на алейната търговия върху общински терени е част от усилията на Несебър да спази всички предписания на ЮНЕСКО, за да съхрани древния град. Мониторинг, направен от световната организация през 2010 година, установи нарушения, извършени от местните жителите. Историческият пейзаж на града е запазен, но извънредната му универсална стойност е застрашена и това може да доведе до включването на единствения български град-паметник в списъка на застрашените обекти, заключиха експертите.
Още през тази година местната власт се съобрази с някои от препоръките на ЮНЕСКО – премахна светещите и шарени реклами и чадъри от улиците на стария град. Предприе мерки за уеднаквяване на чадърите за следващото лято. А по инициатива на водещи фирми за безалкохолни напитки уличните хладилни съоръжения вече ще бъдат с облика на мелницата, изработени специално за Стария град.
На последното си заседание общинските съветници на Несебър взеха и редица други, важни за развитието на града, решения. Бе открита процедура за предоставяне на концесия за услуга върху „Пристанищен терминал Несебър”. Решено бе да се изгради околовръстен път в с. Обзор, за да се изнесе автомобилният трафик от центъра на селището.