Седмица на отворените врати за скрининг на риска от туберкулоза

Първата за тази година „Седмица на отворените врати“ за скрининг на риска от туберкулоза, организира от 20 до 24 март Отделението по фтизиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“, съобщи неговият началник д-р Веселин Давчев. Той обясни, че в петте дни на кампанията ще се извършват безплатни медицински консултации, а на пациентите със съмнение за наличие на заболяването ще бъдат направени допълнителни изследвания. Инициативата е по повод Световния ден на туберкулозата – 24 март, чието мото тази година е „Обединени да спрем туберкулозата”. Освен в пловдивската университетска болница, безплатни прегледи за туберкулоза ще има в болници във всички областни градове в страната, съобщиха от Министерството на здравеопазването.

Желаещите да се включат в скрининга в Пловдив трябва да го направят във времето от 08:00 до 13:00 часа, от 20 до 24 март включително, на адреса на Отделението по фтизиатрия – бул. „Пещерско шосе“ №66А, в съседство с Хирургичния блок на УМБАЛ „Свети Георги“. Допълнителна информация за скрининга може да се получи на телефон: 032/602 770.

Кампаниите се провеждат четири пъти в годината. В последната за миналата година кампания, през декември, се включиха 550 души. Тогава акцентът в скрининга бяха пациенти, зависими от наркотични вещества и алкохол, както и техните контактни лица. По-рано същата година екип от Отделението по фтизиатрия посети няколко от „огнищата“ на туберкулоза – пловдивския квартал Столипиново и квартали в градовете Стамболийски и Кричим.

Скринингът в УМБАЛ „Свети Георги“е част от Националната кампания за превенция и контрол на туберкулозата в България и от Програмата, финансирана от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. Целта е да се повиши информираността по отношение на туберкулозата, като същевременно с това всеки пациент получи достъп до здравни услуги.

При предстоящата кампанията приоритет ще бъдат случаите на латентна туберкулоза – тя преминава безсимптомно при инфектираните лица. При нея не се наблюдават клинични, микробиологични или рентгенологични данни за наличие на активно туберкулозно заболяване. Макар че хората с латентна форма на заболяването не проявяват явни симптоми на активна туберкулоза и не са носители на заразата, те могат да бъдат окачествени като постоянни резервоари на инфекцията. При някои от тях има повишен риск от развитие на активно заболяване и те могат да станат източник на инфекция, обясни д-р Давчев.

Бързото диагностициране и адекватното лечение на болните с активна туберкулоза са от първостепенно значение за осъществяване на контрол над коварното заболяване. Също така трябва да се проследи и състоянието на лицата, които са били в контакт с болния от активна туберкулоза. Ранното откриване гарантира не само излекуване на вече заразените, но и прекъсване на веригата на предаване на болестта, подчерта д-р Веселин Давчев.

По данни на Световната здравна организация, през 2015 година 10.4 милиона души са се разболели от туберкулоза и 1,8 милиона са починали от болестта. Над 3 милиона не достигат до здравни грижи. Голяма част от тях живеят в света на най-бедните, най-уязвимите общности и се включват в групата на най-уязвимите лица за туберкулоза.  Ликвидирането на епидемията до 2030 г. е сред здравните цели на новоприетите Целите на устойчивото развитие.

По данни на здравното ведомство, по време на проведените за периода от 2009-та до сега у нас „Дни на Отворени врати” броят на анкетираните за туберкулоза лица е 90 117, като 1 002 лица бяха с туберкулоза и насочени за лечение, а 3 461 души бяха открити с латентна туберкулозна инфекция и са обхванати с химиопрофилактика.

 

снимка- архив, болница

Може да харесате още...