Способността да учим – световен балансьор във време на технологичeн бум

Изследване на 18,000 работодатели от всички сектори в 43 държави, публикувано по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, предрича светло бъдеще за работния свят. Това съобщи световният експерт в областта на работната сила ManpowerGroup, който направи проучването под името “Революция на уменията”. Според него, един на всеки пет работодатели (19%) очаква технологичният бум да увеличи работните места, докато се адаптират към бъдещия пазар на труда, и шест на всеки десет работодатели (64%) очакват да запазят числеността на служителите си, ако хората имат точните умения и са подготвени да учат, прилагат наученото и се адаптират.
Новите технологии ще изискват още по-специализирани умения от хората и организациите. Вече много се изписа за бъдещето – повече работни места, различни работни места, по-малко работни места, дори никакви работни места. Но малко се казва на хората, че ще имат нужда от нови умения и то много по-често, за да останат годни за позиции, за които може още да не сме чували.

„В Революцията на уменията желанието и способността да учим и да придобиваме нови умения, за да останем адекватни и годни за наемане, ще бъдат най-големият балансьор“, каза Джонас Прайсинг, председател и главен изпълнителен директор на ManpowerGroup. „Популизмът и поляризирането на работната сила постоянно са пред очите ни. Време е веднага да предприемем действия за допълнителната квалификация и преквалификация на служителите, за да се справим с пропастта между имащите и нямащите – хората, които имат точните умения, и тези, които са изложени на опасността да бъдат забравени. Трябва да привлечем и онези групи, които не са активен участник на пазара на труда. Ето какво имаме предвид, когато говорим за революция на уменията.“

Според някои изводи от доклада работодателите в Италия, Гватемала и Перу са най-оптимистични по отношение на влиянието на роботите върху работните места. Над една четвърт от работодателите в Индия очакват да намалят броя на служителите си. Малко преди нея се нареждат България, Словакия и Словения.
Хората в сектора на информационните технологии и обслужването на клиенти трябва да се чувстват оптимистични, защото работодателите в тези сектори очакват най-голямо увеличение на персонала.

Почти във всички индустрии и държави1 се очаква бърз растеж на търсенето на анализатори, които да придават смисъл на океана от данни. В сектора на човешките ресурси също ще има увеличение на персонала в краткосрочен план, тъй като тези специалисти направляват компаниите в периода на адаптация.

 

Може да харесате още...