Д-р Соломон Паси с лекция в ПУ „Паисий Хилендарски“ в Европейската нощ на учените

plovdivski_universitet_hladnoС лекция на д-р Соломон Паси за техническия прогрес като основен инструмент на демократизацията стартира на 27 септември в ПУ „Паисий Хилендарски“ Нощта на учените, стана ясно на пресконференция днес по повод събитието . В Пловдив то се организира от четири висши училища – Пловдивския университет, Медицинския университет, УХТ и АМТИИГ. Гостуването на президента на Атлантическия клуб в България и всички останали прояви в този ден са посветени на Европейската година на гражданите. Д-р Паси ще изнесе лекцията си „Европа, технологии, демокрация” от 17:00 до 18:00 часа в зала „КОМПАС” на Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“. 

Целта на проявите през тази година е пред обществеността да се разкрият различни страни на живота и работата на учените и ролята им в триъгълника на знанието, опрян върху наука, образование и икономика, обясни доц. д-р Петя Бъркалова. Тя уточни, че предвидените активности са насочени към хора от всички възрастови групи, пол и професии, към учените от университетите в града. И така, ето малко от програмата:

ПУ „Паисий Хилендарски“ в партньорство с АМТИИ предвижда провеждане на Студентска конференция на тема „Семестрите в Европа и кредитите за равенството”. Тя ще се проведе в зала „КОМПАС“ на Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски” на ул. „Цар Асен” №24. Студентите, участвали в програмата за академична мобилност „Еразъм”, подпомогнати от преподаватели и университетски координатори, ще представят впечатленията и идеите си от следването си в различни университетски градове в Европа: Гент, Берлин, Париж, Прага, Атина и др.

Националният фотоконкурс на тема „В люлката на цивилизацията. Моят поглед към Европа” е събрал над 1800 гласа. Съревнованието бе обявено от екипа на проекта и проведено във Фейсбук, като първите 20 любителски фотографии, получили най-много гласове, оформят изложба. Фотоизложбата ще бъде показана пред академичната общност и гражданите на Пловдив от 23 до 29 септември в западния двор на Ректората на Пловдивския университет.

В традиционния „Европейски кът” и тази година ще бъдат подредени информационни материали от проекти на университетски учени, свързани със съвременните технологии и приложението им в ежедневието, както и с участието на преподавателите от Пловдивския университет в научни разработки. От 18.00 часа в кабинет 315 (лаборатория DIPSEIL) на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” ще се проведе демонстрация на отдалечено управление на учебен макет в лаборатория по „Безжични комуникации” към катедра ЕКИТ. Демонстрацията ще се осъществи в рамките на „Нощта на учените” със студенти от магистърската специалност „Инженер по информационни и комуникационни системи” от Факултет „Физика и инженерни технологии”.

В рамките на съвместната програма на ПУ „Паисий Хилендарски” е включена и дискусията „Правата ни като граждани на Европа”. В нея ще се обсъждат въпроси като кой и къде създава европейските закони, знаем ли правата си на граждани на Европейския съюз, какво е съдържанието на Европейската харта за изследователи, кодексите и произтичащите норми на поведение.

Гвоздеят на програмата за поредна година е забавен – концерт на Римския стадион под надслов „Музикално пътешествие из Европа”. За гражданите на Пловдив е предвиден дансинг под звуците на унгарски чардаш, виенски валс, испанско фламенко, френски шансон, гръцко сиртаки и музикална изненада в неравноделни ритми за финал.

В Медицинския университет Нощта на учените стартира в късния следобeд – 16:00 часа в Аудиторния комплекс на бул. „Васил Априлов” №15А. Награда на ректора ще бъде връчена на най-добър утвърден изследовател и на млад учен. Ще бъде представено пред публика и изданието „Научни пътеписи – видяно и преживяно“, което включва есета и пътеписи на студенти и преподаватели, участвали в академична мобилност.

За тези, които не се страхуват да бъдат в светлината на прожекторите и да защитят своята теза пред широка аудитория е дебатът „Европа, Америка или Азия – по-доброто място за наука и обучение?“, с включун куиз между три отбора от преподаватели и студенти. Те ще са формирани на географски принцип и в състава им ще влизат утвърден учен, млад учен или докторант и студент. Медиците са подготвили още благотворителен базар и градинско парти, на които ще бъдат подредени изложби с колекции и ще се проведе разпродажба на кулинарни изделия и сувенири, изработени от учени и студенти.

Програмата в Университет по хранителни технологии ще стартира с презентация на тема „Въведение в тайните на науката за храните“. По-късно ще бъде представена книгата „Етеричните масла в кулинарията“, написана от студенти от УХТ. Млади изследователи ще разкажат за употребата на етеричните масла в кулинарната технология, паралелно с презентацията им от 16:30 ч. в Аула „Милен Бешков“ в Ректората е организирана е и дегустация на ястия, създадени от студенти. Второ дегустаторско събитие е коктейлът, посветен на темата „Тайните на традиционните храни и напитки“. Той ще стартира в 19:30 ч. в учебния ресторант „Мартин Радклиф“ и фоайето на Ректората на УХТ.

В тон с Европейската година на гражданите акцентът е „да знаем правата си”, защото 500-милионна Европа не принадлежи нито на брюкселската бюрокрация, нито на безразличните. Да се научим да говорим открито и за бъдещето на Европейския съюз, да осъзнаем какво е неговото политическо и икономическо бъдеще и къде е мястото на науката и образованието в това бъдеще.

Програмата на Европейската нощ на учените 2013 се изпълнява с подкрепата на редица организации на национално и местно равнище като Съюза на учените в България, Българската академия на науките, АМТИИ, УХТ, Списание „Наука“ и др.

 

Може да харесате още...