Премиер и работодатели обсъждат мерки за подобряване на бизнес климата, бизнесът иска по-малко регулации

zavod

Въпреки декларираното желание от редица министри, през последните 10 години броят на регулаторните режими – лицензионни, регистрационни, уведомителни и допълнителните условия към тях, е достигнал 1200, обяви министър председателят Пламен Орешарски. От тях 778 са на централно ниво и допълнително има още над 420 процедури и изисквания, които ограничават бизнес активността, но не се разглеждат като режими. Премиерът изтъкна, че една част са свързани с европейското законодателство и няма да могат да бъдат променяни. Ще бъде направен обаче пълен преглед на режимите, за да се прецени кои трябва да отпаднат, да се намалят събираните по тях такси, както и сроковете на административните услуги.  Кардиналното решение на проблема с тежестта, която те създават за бизнеса, според председателя на Българската търговско промишлена палата Цветан Симеонов, е въвеждане на електронното правителство. „Когато всички регулаторни режими се опосредят от електронното правителство, самата администрация ще бъде затруднена да извлича допълнителни неполагащи й се облаги. Така ще настъпи обстановка, в която много от режимите ще се окажат ненужни и ще отпаднат“, поясни Симеонов.

Проблемът с регулаторните режими концентрира разискванията между ръководителите на работодателските организации и премиера в рамките на започналите днес в Министерския съвет консултации за приемане на мерки за подобряване на бизнес климата в страната.

Според него, освен че дейността на администрацията трябва да бъде приведена на основата на електронно правителство, необходимо е освобождаване на държавата и държавните институции от изпълнението на функции, свързани с изразходване на държавни средства в направления, в които частни фирми и неправителствени организации оказват услуги. „Ако държавата желае да провежда политика в определена област с държавни средства, това трябва да става с обществени поръчки, а не със създаване на административни звена“, смята председателят на БТПП.

По проблема с обществените поръчки категоричната позиция на бизнеса е, че информацията за тях трябва да се обявява в Интернет, кандидатстването да става през Интернет и дори класацията да се извършва от компютър.

Засягайки темата за работата на контролните органи, Цветан Симеонов подчерта, че дейността им трябва да бъде по-активна и ефективна. И още: законодателната дейност трябва да бъде извършвана на основата на спазване на принципа за оценка на въздействието на нормативните актове. Липсата на такава оценка се отчита като един от най-отрицателните фактори, препятстващи решенията за инвестиции в България, посочи той.

Имаме перфектен закон за намаляване на административните процедури – Законът за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, но той не се спазва, категоричен е Симеонов и похвали премиера за констатациите му във встъпителното изказване, че действително на общинско равнище има доста отклонения от правилата по отношение на въвеждането на нови лицензионни режими. „Ние подкрепяме премиера, защото всеки един режим, съгласно закона, трябва да се въвежда със закон, а общините си позволяват да го правят с техни решения, което означава, че повечето такива режими са незаконни“, добави Цветан Симеонов.

По думите му, необходимо е по-широко включване на неправителствения сектор в управлението на съответните отрасли, включително и приемането на Закон за браншовите организации с ясен регламент за тяхното ангажиране в управлението на всички етапи – законодателство, предложения за промени на законодателството, предложения за усъвършенстване, оценка на въздействието, участия в оценяването на предложенията в търгове за обществени поръчки.

Председателят на БТПП за пореден път апелира към неотложната необходимост от възобновяване на тристранния диалог.

източник: пресцентър БТПП

Може да харесате още...