Бизнесът: В предизборните програми липсват конкретни мерки за изпълнение на обещаното

mikrofon001По-голямата част от членовете на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) не виждат в предизборните програми конкретни мерки за изпълнение на поетите обещания от партиите. Това показват резултатите от проведено от БТПП анкетно допитване в периода 25.04-26.04.2013 година сред членовете на Палатата във връзка с предизборната кампания и обявените ангажименти. 53% от анкетираните споделят, че в предизборните програми липсват конкретни мерки за изпълнение на обещаното.

По отношение на заетостта, която е поставена като приоритет от повечето политически партии, над половината от фирмите (54%) са на мнение, че липсва обосновка за изпълнението на този приоритет.

Бизнесът предупреждава, че при увеличаване на преките данъци и ДДС ефектите преди всичко ще са свързани с нарастване на сивата икономика (според 73%) и ръст на безработицата (според 48%). Едва 5% считат, че увеличаването на данъчната тежест ще доведе до повече приходи в бюджета.

Основната част от бизнеса е на мнение, че в предизборните програми на партиите липсват ясни предложения за решаване на проблемите с монополите (според 78% от фирмите), в здравеопазването (според 76%), в образованието (според 67%) и в пенсионната система (според 75%).

По данни на БТПП от проучването, фирмите определят като вредни за бизнеса следните идеи, разпространявани в предизборната кампания: диференциран подоходен данък за физическите лица и увеличение на данъците; общите обещания, без конкретни начини за реализация, без информация от къде ще се осигури финансирането им; идеите за национализация, обещанията за бърз растеж на доходите (напр: минимална заплата от 1000 лв.), които при нисък икономически ръст няма как да се изпълнят.

Ето и част от детайлните резултати от анкетното проучване „Предизборни програми-Икономическа част“:

1. Според Вас в предизборните програми посочени ли са конкретни мерки за изпълнение на обещанията?
Да – в повечето: 5%
Да – само в някои: 42%
Не – в повечето: 33%
Не – в нито една: 20%

2. Създаването на нови работни места е един от приоритетите на повечето партии. Как оценявате обосновката за изпълнението на този приоритет?

Има достатъчно добра обосновка: 5%
Отчасти има обосновани мерки: 41%
Липсва обосновка: 54%

3. Какви ще са ефектите според Вас ако бъдат увеличени данъци като корпоративния, данъка върху доходите на физическите лица и ДДС?

Увеличаване на сивия сектор: 73%
Намаляване на сивия сектор: 0%
Увеличаване на бюджетните приходи: 5%
Намаляване на бюджетните приходи: 31%
Ръст на безработицата, заради повече разходи на работодателите: 48%
Увеличаване на корупцията: 22%

ПО инфо от БТПП, сборът надхвърля 100 поради възможността за посочване на повече от един отговор.

Може да харесате още...