Основни сектори на България получават подкрепата на Европарламента в новата политика на ЕС за 2014-2020

 

roza_cvetoveДържавите-членки на ЕС ще могат да предоставят обвързано с производството плащане на животновъди без да притежават по-голямата част от земята, която ползват. Това става възможно с гласуването на новата Обща селскостопанска политика на ЕС за периода 2014-2020 година на пленарно заседание в Страсбург. Европейските депутати гласуваха и за запазването на възможността страните-членки да предоставят до 15% от националния пакет директни плащания на сектори, които са със икономическа, социална и екологична насоченост. Това означава, че в България вече ще могат да се дават субсидии за тютюнопроизводителите, овощарите, животновъдите и зеленчукопроизводителите, обясни евродепутатът Мария Габриел. По думите й, в този пакет попада и субсидирането на маслодайните култури.

По отношение директните плащания, Европарламентът прие по-справедливо разпределение между страните-членки, е нейната оценка. Националните пакети за директните плащания ще бъдат адаптирани, така че за държавите-членки с настоящо равнище от директни плащания на хектар под 70% от средната стойност за ЕС, увеличаването ще е с 30%. За
държави-членки с равнище на директни плащания между 70 и 80% от средната стойност, увеличаването ще е с 25%, а в тези държави-членки, които получават повече от 80% от средното – с 10%.

При прилагането на новите механизми през 2014 година полученото равнище в нито една държава-членка няма да бъде под 55% от средното за ЕС и под 75% през 2019 година. “Това не е стопроцентово изравняване на субсидиите, но е крачка
към по-справедливото разпределение на еропейските средства между страните-членки. Удовлетворена съм, че в следствие на поредицата от кръгли маси, на които се срещнах и разговарях със всички земеделци от цяла България, успях да реша, макар и частично, този техен проблем и да защитя техните приоритети и интереси пред Европа”, заяви още Мария Габриел.

По време на гласуването в Страсбург евродепутатите приеха и предложената поправка на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП за пчеларския сектор. В следствие на промяната, институциите на ЕС и страните-членки ще разработят и предложат нова, финансирана с европейски средства, схема за подпомагане на пчеларите. Основната промяна в новата схема ще е това, че субсидиите вече ще се плащат не за кошер, а за всяко отделно пчелно семейство.

Европарламентът също така потвърди тавана на директните плащания и те остават 300 хиляди евро. Малките фермери ще бъдат подпомагани по решение на държавите-членки, като единичната сума за подкрепа се увеличава до 1500 евро, което ще позволи включването на повече малки ферми по схемата. Евродепутатите гласува и за запазване на правата на засаждане на лозя до 2030 година, което е важен момент за винопроизводството и винопроизводителите в България, подчерта Мария Габриел.

Преговорите със страните-членки за окончателното споразумение относно новата Обща селскостопанска политика трябва да започнат в края на месец март. Парламентът и Съветът на ЕС имат равни правомощия за решенията относно ОСП и двете институции ще трябва да постигнат съгласие, за да може законодателната рамка, определяща бъдещето на ОСП, да влезе в сила.

Може да харесате още...