Ако ви се наложи да делите имот, не се съветвайте с емоциите си

kooperaciaПредставете си ситуацията: Жилище е придобито чрез покупко-продажба от родителите. Майка и дъщеря са в конфронтация, като първата не позволява достъп на другата до апартамента. Бащата е починал, а съпругата му живее с друг човек. Много хора биха се запитали как могат законово да решат проблема.  От ceb.bg предлагат съвета на брокер Снежана Иванова: Дъщерята и всички наследници на родителите й, както и самата майка, имат право на наследство в частта на бащата. В ситуация като тази майката, обаче, има по-голям дял. Тя може да го управлява както намери за добре и да живее с когото реши, уточнява Иванова. Експертът допълва още, че има правна процедура, по която дъщерята може да оспорва своя дял, но това би отнело доста време.

Брокерът уверява, че майката няма как да продаде своята част без съгласието на останалите наследници. Тя съветва да не се предприема дълъг процес, тъй като след време дъщерята със сигурност ще получи дела и на майка си. Емоциите са лош съветник в случаи като този, подчертава Иванова.

Адвокат Милена Миткова пояснява, че дял в собствеността и право на ползване са две съвсем различни неща. Според нея, при наличие на установено право на ползване, никой друг, освен ползвателя, не може да ползва имота. Това се отнася дори за самият собственик.

Миткова изтъква факта, че правата на ползвателя включват не само възможността да живее там и да не пуска собственика в имота, но и да дава имота под наем. Това ще е така, докато ползвателят е жив, ако става въпрос за пожизнено ползване или докато същият не се откаже от правото си на ползване.

източник: www.ceb.bg

Може да харесате още...